În emisiunea Simonei Bozbici de vineri seara, IMPACT, în analiza pe care am făcut-o pe scurt asupra ceea ce va urma la nivel guvernamental şi de partide politice, am spus că singura variantă optimă pentru a ieşi din furtuna declanşată de problemele Ponta vs binomul DNA-SRI este un premier altfel, cel mai probabil Gabriel Oprea. Am spus că acest lucru se va întîmpla după ce Johannis va afla că PNL nu are majoritate.
Interesant este faptul că teroria mea este confirmată de stiripesurse. ro într-un material posta astăzi:
Klaus Iohannis are de ales între a desemna un premier pesedist și un premier care să guverneze minoritar și a cărui activitate să fie blocată de majoritatea parlamentară.
Și totuși există o variantă care să mulțumească pe toată lumea. Mai puțin pe Ponta.
Camera Deputaților încuviințează începerea urmăririi penale pentru faptele incriminate lui Ponta din poziția de ministru. După încuviințare, știind că va fi suspendat, Ponta își dă demisia. Sau și-o poate da după ce e suspemdat dar n-are rost să aștepte suspendarea.
După consultări cu partidele, Klaus Iohannis ajunge la concluzia că majoritatea nu se poate schimba. PNL și Predoiu declară public că nu au majoritatea și că în aceste condiții nu pot forma guvernul și nu-și pot aplica programul de guvernare.
Pemtru stabilitate, partidele împreună cu Iohannis decid că e mai bine ca actualul guverm să rămînă în funcție. La urma urmei, doar Ponta are probleme, majoritatea nu s-a schimbat, guvernul nu a pierdut încrederea Parlamentului. Klaus Iohannis îl desemnează pe Gabriel Oprea în locul lui Ponta. Acesta e votat de Parlament și nu schimbă programul de guvernare și nici componența guvernului.
Toată lumea, cu două excepții, e fericită. Excepțiile sînt Șova și Ponta.