Campionatele europene de tenis de masă: România va fi reprezentată de 9 sportivi, printre care și Bernadette Szocs și Hunor Szocs

Campionatul European individual are loc în Varșovia, Polonia, între 22-27 iunie 2021. După ce a fost amânată pentru acest an, actuala ediție aduce la start nouă sportivi români și patru antrenori, în drumul spre podiumul european, în probele de simplu și dublu. Meciurile au loc în Centralny Ośrodek Sportu Torwar. Din Delegația României fac parte și Bernadette Szocs și Hunor Szocs, sportivi crescuți și antrenați ani de zile de regretatul Gheorghe Bozga la CSM Bistrița.

DELEGAȚIA ROMÂNIEI: Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Monteiro Dodean, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Ovidiu Ionescu, Rareș Șipos, Hunor Szocs, Eduard Ionescu

Antrenori: Viorel Filimon, Elena Sebe, Andrei Filimon, Ionuț Seni

Meciurile vor fi transmise în direct de Look Sport, între 25-27 iunie.

Programul meciurilor de pe Look Sport și Look Sport+
25 iunie, orele 10:30, 11:40, 13:15, 22:05
26 iunie, orele 11:00, 12:30, 14:10, 17:00, 18:30, 20:40
27 iunie, orele 11:30, 13:10, 16:30
*Programul poate suferi modificări

REZULTATE

Simplu feminin

*Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, pe tabloul principal

Grupa 13: Andreea Dragoman, Pauline Chasselin (Franța), Ines Matos (Portugalia)

Grupa 14: Adina Diaconu, Anna Wegrzyn (Polonia), Alina Jagnekova (Estonia)

 

Simplu masculin

*Ovidiu Ionescu, pe tabloul principal

Grupa 15: Hunor Szocs, Luka Mladenovic (Luxemburg), Vallot Vainula (Estonia)

Grupa 22: Rareș Șipoș, Tamas Lakatos (Ungaria), Matas Vilkas (Lituania)

Grupa 24: Eduard Ionescu, Zsolt Peto (Serbia), Lionel Weber (Elveția), Kestutis Zeimys (Lituania)

 

Dublu feminin

*Eliza Samara/Daniela Dodean Monteiro, pe tabloul principal

*Bernadette Szocs/Adina Diaconu, pe tabloul principal.

 

Dublu masculin

Primul tur de calificare

Ovidiu Ionescu/Lubomir Pistej (Slovacia) – Marios Yiangou/Ioannis Sgouropoulos (Grecia)

Eduard Ionescu/Jakub Zelinka (Slovacia) – Pavel Platonov/Gleb Shamruk (Belarus)

Hunor Szocs/Rareș Șipoș – David Sedaroglu/Maciek Kolodziejczyk (Austria)

 

Dublu mixt

*Bernadette Szocs/Ovidiu Ionescu, pe tabloul principal.

Al doilea tur de calificare

Eliza Samara/Robert Gardos (Austria) – Biljana Mladenova/Kristijan Stanojkovski (Macedonia de Nord)

Zdena Blaskova (Cehia)/Eduard Ionescu – Teodor Alexandrov/Polina Trifonova (Bulgaria)