Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»BECLEAN»LA MULȚI ANI, BECLEAN: 790 de ani de istorie transilvană. Vezi programul celor 3 zile de sărbătoare
BECLEAN

LA MULȚI ANI, BECLEAN: 790 de ani de istorie transilvană. Vezi programul celor 3 zile de sărbătoare

Alin CordosBy Alin CordosSeptember 26, 2025No Comments4 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Beclean este al doilea oraş ca mărime din judeţul Bistriţa – Năsăud, iar istoria sa bogată şi monumentele care i-au rămas dovadă sunt doar unul dintre argumentele pentru care acesta trebuie cunoscut şi vizitat. Becleanul, cunoscut şi ca Beclean pe Someş este un oraş în judeţul Bistriţa-Năsăud, Transilvania, România. În prezent oraşul Beclean are o populaţie totală de circa 11.000 de locuitori și este administrat din anul 2000 de Nicolae Moldovan.

Primele atestări și originile numelui:

Becleanul este atestat documentar pentru prima dată în anul 1235, sub numele de Bethleem. Numele localității este asociat cu familia nobiliară maghiară Bethlen, care a avut un rol crucial în istoria și dezvoltarea zonei. Perioada medievală și modernă timpurie: Pentru a se proteja de incursiunile tătare, în zonă au fost ridicate inițial palisade și valuri de pământ. Ulterior, pe cheltuiala familiei Bethlen, a fost construită o cetate. Cetatea a fost grav avariată în timpul revoltei curuților (1703-1711). În anul 1848, generalul revoluționar Józef Bem a obținut o victorie importantă la Beclean împotriva trupelor imperiale austriece.

Familia Bethlen și moștenirea arhitecturală:

Familia Bethlen a lăsat o amprentă profundă asupra orașului, construind mai multe castele și conace. Patru dintre acestea s-au păstrat până în prezent.

Biserica Reformată-Calvină: Construită în secolul al XV-lea în stil gotic, biserica găzduiește morminte ale familiilor Bethlen și Bánffy.

Castelul Bethlen (din centrul orașului): Edificat în secolul al XVIII-lea (1768) în stil baroc, a aparținut contelui András Bethlen. În prezent, găzduiește o școală agricolă.

Alte castele și conace: Un alt castel găzduiește acum Școala Generală “Grigore Silași”, iar conacul contelui Béla Bethlen a fost transformat în sanatoriu.

Evoluția demografică și administrativă: Beclean a evoluat de la o reședință cnezială și feudală la un târg și, ulterior, la un oraș modern. La recensământul din 1850, populația era de 1.475 de locuitori, majoritatea români, urmați de maghiari, evrei și alte etnii. În anul 2000, prin Hotărârea de Guvern nr. 487, a fost aprobată stema orașului Beclean.

Tot în anul 2000, orașul a acordat primele titluri de “Cetățean de Onoare”.

Personalități:

Orașul este locul de naștere sau de origine al unor personalități importante, printre care se numără:

Grigore Silași (1836-1897): preot greco-catolic, filolog, folclorist și membru de onoare al Academiei Române.

Károly Torma (1829-1897): jurist și arheolog maghiar.

Radu Afrim (n. 1968): regizor de teatru.

 

 

Vineri, 26 septembrie

Sărbătoarea începe cu dans modern și o seară dedicată muzicii ușoare. Publicul se va bucura de recitaluri susținute de Florin Săsărman, Ioaveax, Arhivers, Ravi Hazard, iar seara va fi încheiată de îndrăgitul artist Alex Velea (22:30 – 23:30).

 

Sâmbătă, 27 septembrie

Ziua va fi marcată de momente solemne, precum decernarea titlurilor de „Cetățean de Onoare” și dezvelirea bustului lui Liviu Rebreanu, în prezența ÎPS Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Seara va continua cu un concert de operă susținut de Opera Națională Cluj-Napoca (19:00 – 21:00), urmat de spectacole de muzică ușoară: Shift, DJ Sava & Adriana, și Connect-R, care vor transforma Piața Mare într-o adevărată scenă a distracției.

 

Duminică, 28 septembrie

Publicul iubitor de teatru va avea ocazia să vizioneze spectacolul „Elixir”, cu Maia Morgenstern și Marius Bodochi, găzduit de Sala Mare a Centrului Cultural.

Seara este dedicată muzicii populare, cu artiști consacrați precum Anuța Motofelea, Cristian Pomohaci, dar și ansambluri folclorice de renume: Teatrul Coregrafic Secuiesc Harghita, „Potaissa” Turda, „Someșul” Beclean, „Cununița” Beclean, alături de grupuri folclorice de copii și tineri.

 

Locul desfășurării

Evenimentele vor avea loc la Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” și în Piața Mare a orașului, devenind punctul central al sărbătorii comunității.

 

Organizatorii îi invită pe toți locuitorii și vizitatorii să se bucure împreună de trei zile pline de muzică, cultură, tradiții și emoții, într-un moment aniversar de mare însemnătate pentru istoria Becleanului.

 

 

 

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

Președintele Uniunii Bisericilor Penticostale Române din SUA și Canada, pastorul Cristian Ionescu în vizită la Beclean

November 3, 2025

BECLEAN: Numele primilor 5 investitori din Parcul de specializare inteligent vor fi aflați pe 3 noiembrie. Concesionarii pot primi un grant în valoare de 1,5 milioane de euro

October 18, 2025

BECLEAN: Poate începe concesionarea terenurilor din Parcul de Specializare Inteligentă al orașului

October 10, 2025

8 personalități au primit titlul de Cetățean de onoare al orașului Beclean

September 27, 2025
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Bogdan Ivan a devenit prim – vicepreședinte PSD: “Avem nevoie de echipe unite, nu de eroi singuratici”
  • Radu Moldovan: “PSD își consolidează identitatea ca partid al faptelor”
  • Ceasul Solar Gigant- Sol Rex Regum (Soarele, Regele Regilor) a fost inaugurat astăzi pe o fostă pistă a heliportului de la Dealul Negru
  • VIDEOINTERVIU- Prefectul Teofil Cioarbă vorbește despre cazul Chiuza, amenzi și deszăpeziri: ” Suntem pregătiți pentru iarnă”
  • Trofeul Carpați NIRO, ediția cu patru națiuni, se joacă la Bistrița
Recent Comments
  • Iuliu on Un număr de 78 de social-democrați bistrițeni participă astăzi la Congresul Național al PSD. Ministrul Bogdan Ivan, primul bistrițean care va ocupa funcția de prim-vicepreședinte al partidului
  • Leon on Fostul director general al companiei Rombat, Ioan Repede a încetat din viață.
  • ecologistul on Scandal sexual la primăria Livezile
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Război total în PNL Bistrița: ”Nu mai acceptăm dictatura unui om care și-a pierdut busola și legitimitatea. Noi am jurat pe Biblie să reprezentăm cetățenii Bistriței, nu ambițiile personale ale lui Ioan Turc!”
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Mii de oameni au apreciat o poză cu un nepalez care muncește în Bistrița: O fotografie care spune o poveste
Archives
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • ASTROZODIAC
  • BECLEAN
  • BISTRITA 2
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • FOTBAL INTERN-EXTERN
  • FOTBAL JUDETEAN
  • GLORIA BISTRIȚA
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • LOCALE 2024
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • PIATA MUNCII
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Bogdan Ivan a devenit prim – vicepreședinte PSD: “Avem nevoie de echipe unite, nu de eroi singuratici”

November 7, 2025

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții