”Se doreste încheierea unui contract de prestări servicii necesar pentru tunderea uniformă cu mijloacele mecanice a vegetației ierboase, pe suprafata inierbată din spațiile verzi ale Municipiului Bistrita, conform specificațiilor din caietul de sarcini , pe o suprafață de 1.300.714 mp în 2 repetiții de câte 650.357 mp.
Conform https://termene.ro/firma/34107665-firma , GHE-SIM srl din Dej a avut în 2024 o cifră de afaceri de 1,4 milioane de lei, cu un profit de peste 480.000 de lei. Firma are 4 angajați și o vechime de 10 ani. GHE-SIM srl i-au mai fost atribuite contracte similare de comuna Suplac, UAT județul Cluj, Aeroportul Iași și UAT județul Alba.
Contractul a fost încheiat pe data de 16 mai 2025, iar serviciile achizitionate cuprind următoarele categorii de lucrari: a) tunderea uniforma cu mijloace mecanice a vegetatiei ierboase, pe toata suprafata inierbata, inclusiv la baza gardurilor, a stalpilor si a zidurilor, evitandu-se vatamarea arborilor si arbustilor in zona coletului (evitarea lovirii scoartei cu firul dispozitivului de cosire); b) greblarea dupa cosit a resturilor vegetale precum si a oricaror deseuri de alta natura, existente pe suprafetele de cosit și strangerea in gramezi a materialului rezultat; evacuarea din teren a resturilor vegetale rezultate in urma cosirii si a tuturor deseurilor de alta natura, prin incarcarea și transportul acestora cu mijloace auto in depozitul ecologic mentionat in oferta tehnica.
Lucrările se vor executa pe spatiile verzi publice de pe raza municipiului Bistrița, in perioada aprilie octombrie