Cabinetul mobil de stomatologie, achiziționat printr-un amendament la legea bugetului de stat depus de fostul deputatul PNL, Diana Morar, a primit toate autorizațiile pentru a intra în funcțiune. După primirea autorizațiilor necesare, cabinetul își va intra în rolul său, adică va facilita controlul profilactic al copiilor. Acțiunea se desfășoară în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud. Coordonator al acestui proiect este consilierul municipal George Dumitrescu, de profesie medic stomatolog, cel care face această activitate din postura de voluntar, alătur de încă un medic-stomatolog, tot voluntar.
Toate acestea au fost anunțate astăzi în cadrul unei întâlniri cu presa organizate în curtea Școlii Gimnaziale nr. 4 Bistrița, aici fiind prezent primarul Gabriel Lazany, inspectorul școlar general prof. Vasile Șteopoaie, viceprimarul Ștefania Stere, medical stomatolog George Dumitrescu, directorul DAS din cadrul primăriei Bistrița, Radu Dreptate.
PRIMARUL GABRIEL LAZANY: ”Acest cabinet stomatologic mobil a intrat în posesia municipalității printr-o inițiativă a doamnei deputat Diana Morar. După ce a fost recepționat de Primărie, a trecut printr-o procedură complexă de autorizare și acreditare, iar acum are toate autorizațiile necesare funcționării și a fost înregistrat la Colegiul Medicilor Stomatologi. Vom începe un control profilactic al copiilor, pe care îl vom desfășura în parteriat cu Inspectoratul Școlar Județean. Coordonator al acestui proiect este domnul consilier George Dumitrescu, de profesie medic stomatolog”.
GEORGE DUMITRESCU: ”Îi mulțumim doamnei Diana Morar pentru efortul depus ca acest cabinet stomatologic mobil să intre în dotarea Primăriei Bistrița. Pentru mine nu este prima experiență de acest gen, am mai lucrat atât în țară, cât și în zone defavorizate din străinătate și pot spune că este cel mai bine dotat din punctul de vedere al echipamentelor. Poate oferi servicii stomatologice de calitate respectând toate normele de igienă și sterilizare. Pe lângă tratamentele de urgență, ameliorarea durerii și a infecțiilor, în această unitate se poate face profilaxie și se pot trata carii dentare, care în unitățile de urgență în mod normal nu se fac. Toate acestea vor fi gratuite. Eu voi face voluntariat, am mai găsit un coleg dispus să facă. Materialele și instrumentarul vor fi oferite de mine. Îmi respect promisiunea din momentul în care am fost învestit consilier că cei 1300 de lei pe care îi primesc drept indemnizație de la Primărie îi returnez comunității. Fac și un apel către colegii care vor să se alăture că mă pot contacta ca să putem deservi cât mai multe comunități școlare. E nevoie să fim puțin mai uniți”.
PROF. VASILE ȘTEOPOAIE (Inspector Școlar General)
”În județ sunt 11 unități școlare care au cabinete stomatologice, dintre care 8 sunt în Bistrița. Dintre acestea, doar 6 au medici încadrați. Școala Gimnazială nr. 4 și Colegiul Național ”Liviu Rebreanu” au avut medici, dar s-au pensionat. Este o inițiativă foarte bună prin care se poate ajunge la toți copiii din Bistrița și nu numai. Noi nu putem decât să susținem astfel de inițiative prin care putem completa educația pe care o facem în cadrul școlii”.
Ce a transmis fostul deputat Diana Morar- Satisfacțiile muncii oneste, în care pui suflet, vin în timp!
Mă bucur alături de toți părinții că astăzi, în Bistrița, toți școlarii au acces la servicii stomatologice gratuite, grație proiectului inițiat de mine in decembrie 2023, prin care am reușit dotarea Primăriei Bistrița cu un cabinet stomatologic mobil echipat la cele mai înalte standarde în vigoare!
Îi mulțumesc dlui primar Gabriel Lazany ca a crezut în acest proiect și i-a dat viață astfel încât toți copiii din județ vor avea acces la servicii stomatologice gratuite prin parteneriatul cu Inspectoratul Școlar Județean, nu doar 6 școli din județ, care sunt dotate cu cabinet și medic stomatolog, cum a fost până în prezent.
Îl felicit pe dl consilier local George Dumitrescu pentru implicarea totală în susținerea funcționalității proiectului pe termen lung și cred ca aceasta implicare este ceea ce așteaptă cetățenii de la aleșii lor.
Într-o lume dezbinată de ură și răutate, care sunt la ordinea zilei, există oameni, care aduc încă raze de soare în sufletele tuturor, fiind capabili să spargă dogme, orgolii și culori politice. Vă mulțumesc tuturor! Există speranță!