Astăzi, 3 ianuarie 2025, fostul fotbalist, originar din orașul Sângeorz-Băi împlinește vârsta de 62 de ani.
Ca jucător, Gabi Balint a fost un mare campion: 5 tiluri naţionale, 3 Cupe ale României, câştigător al Cupei Campionilor Europeni (1986) şi al Super Cupei Europei (1987) şi golgheter al Diviziei A (1988-1989). În 1990, Gabi Balint s-a transferat la Real Burgos, grupare din Primera Division. În campionatul românesc a evoluat în 265 de partide, reuşind 69 de goluri. În Spania a jucat 83 de meciuri, înscriind de 28 de ori.
Balint şi-a început cariera de antrenor în 1994, la 31 de ani, când a fost instalat secund la naţionala României de către selecţionerul Anghel Iordănescu. Patru ani mai târziu a venit prima sa provocare ca principal, la gruparea Sportul Studenţesc. În mai 2000, a fost chemat din nou să se alături echipei tehnice a naţionalei României pentru pregătirea Euro 2000.
În vara lui 2000 a fost cerut de Mircea Lucescu ca secund la Galatasaray, dar după un sezon a revenit la naţionala tricoloră, ca asistent al lui Gheorghe Hagi. După ce Hagi şi-a dat demisia, Gabi Balint a preluat echipa gruparea moldoveană Sheriff Tiraspol. În 2003 s-a întors în România şi a semnat cu Sportul Studenţesc, echipă pe care a promovat-o în prima divizie. În următoarele două sezoane i-a fost secund lui Hagi la Galatasaray şi Poli Timişoara. În 2007 s-a întors la Timişoara ca antrenor principal. În 2010 a fost numit selecţioner al naţionalei Moldovei, unde a stat doi ani. În aprilie 2013 a fost instalat pe banca tehnică a formaţiei FC Vaslui, aceasta fiind ultimul angajament.
Gabi Balint are 34 de selecţii în naţionala României pentru care a punctat de 14 ori. A evoluat inclusiv la Campionatul Mondial din 1990, desfăşurat în Italia, unde a marcat în porţile Argentinei şi Camerunului.