Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»POLITICA»Într-o criză politică fără precedent, Bistrița-Năsăud trimite în Parlament 4 politicieni cu ”patalama” și 3 ”străini” de problemele reale ale acestui județ: un sucevean, un buzoian și un antreprenor reîntors din Marea Britanie
POLITICA

Într-o criză politică fără precedent, Bistrița-Năsăud trimite în Parlament 4 politicieni cu ”patalama” și 3 ”străini” de problemele reale ale acestui județ: un sucevean, un buzoian și un antreprenor reîntors din Marea Britanie

Alin CordosBy Alin CordosDecember 19, 20242 Comments5 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Parlamentul, în formula rezultată după alegerile din 1 decembrie, se va reuni vineri,  20 decembrie, la ora 14.00, conform decretulului de convocare semnat de președintele Klaus Iohannis. Legislativul îşi va începe activitatea vineri, 20 decembrie, când Senatul şi Camera Deputaţilor vor stabili, în şedinţe separate de plen, comisiile speciale pentru validarea mandatelor.

Cum arată lista 2024-2028 a Bistriței-Năsăud pentru Parlamentul României?

La Camera Deputaților e vorba de 5 deputați: PSD: Daniel Suciu și Bogdan Ivan, PNL: Robert Sighiartău, AUR: Tiberiu Boșutar, POT: Andrei Csillag

La Senat: PSD : Cristian Nicula în locul lui Nicolae Moldovan; POT: Liviu Sorin Robe, un buzoian, fost candidat al PSD Buzău la o funcție de consilier local

Ce știm despre cei 7 parlamentari?

Despre 4 dintre ei: Daniel Suciu, Bogdan Ivan, Robert Sighiartău, deputați și Cristian Nicula, senator, știm tot, deși, modești fiind am spune că aproape tot. În schimb, despre ceilalți trei, adică de Tiberiu Boșutar, Andrei Csillag și senatorul buzoian LIviu  Robe, nu știm nimic, sau aproape nimic, dar nici în aceste cazuri nu putem sisține că nu știm nimic.

Tiberiu Boșutar- deputat AUR

AUR va avea în mandatul 2024-2028 un deputat în Parlamentul României. E vorba de Tiberiu Boșutar, deja un nume cunoscut în zona ocoalelor silvice, a firmelor de resort din industria lemnului. Sucevean, Boșutar, după ce a intrat ”în forță” în mai multe primării din Bistrița-Năsăud și a fost dat în judecată de primarul Doru Crișan de la Prundu Bârgăului, a fost trimis de George Simion să conducă AUR BN. Candidat la Camera Deputaților, Boșutar câștigă și iată-l deputat pe votul politic dat AUR de bistrițeni. Din păcate, Boșutar debutează cu stângul în mandatul său de deputat, el fiind sub control judiciar  30 de zile după ce a amenințat că, aruncă în aer Instituția Prefectului, asta după ce și-a ridicat certificatul de deputat de Bistrița-Năsăud.

Andrei Csillag – deputat POT (Partidul Oamenilor Tineri)

A candidat pe lista POT alături de soția sa, Alina și se descrie în felul următor pe pagina sa de socializare: · Antreprenor la o firmă de construcții; Store manager la GCCE building ltd; Founder, Director, CEO la Speclat LTD. Lucrează la Founder, Director, CEO. Planner la SQS. A învăţat la Colegiul National “Andrei Muresanu” Bistrita. A studiat la Universitatea BABEŞ – BOLYAI.

Nu a făcut nici măcar o zi de campanie electorală și nu știm dacă există vreo organizație reală a POT BN și dacă a existat un CMF pentru Bistrița-Năsăud. Cu toate acestea, cu siguranță a existat un CMF la nivel national, deși, POT nu a avut liste în toate județele.

Liviu  Robe- senator  POT Bistrița Năsăud

Liviu Sorin Robe  a fost votat de zece mii de  bistrițeni. Buzoianul fantomă a strâns mai bine de două mii de voturi în plus față de USR! Asta, în condițiile în care, Liviu Sorin Robe, n-a ajuns nici măcar o zi la Bistrița pentru a-și face campanie. Liviu Sorin Robe e fost fotbalist de județ la Racovițeni, fotbalist în Liga a IV-a. În vară, la alegerile locale a candidat pe lista PSD Racovițeni și a primarului Manu Vergilius Luis. Cu toate acestea, omul, în toamna acestui an se înscrie on line în POT și… candidează pe lista POT, iar partidul în adânca lui înțelepciune  l-a trecut, din greșeală, pe listă la Senat tocmai la Bistrița Năsăud, nu la Buzău.

Cine a pierdut, cine a cîștigat?

PNL și USR sunt partidele care au pierdut cel mai mult la aceste alegeri parlamentare, asta, evident și în condițiile în care, fragmentarea dreptei și-a făcut efectul. Aici mai trebuie menționați și alți vectori care au contribuit la eșecurile PNL și USR și, pe care le vom detalia într-un material de analiză-sinteză.

Practic, PNL Bistrița-Năsăud merge în Parlamentul 2024-2028 cu un singur deputat: Robert Sighiartău, pierderea fiind de 2 locuri. Din păcate, Diana Morar a fost nevoită să candideze din parte Forței Dreptei, formațiunea politică a lui Ludovic Orban nereușind să treacă pragul electoral de 5% la nivel național, în Bistrița-Năsăud, FD având rezultate bune, sigur pe persoană fizică. În ceea ce îl privește pe Ovidiu Florean, el a trecut la Forța Dreptei, după care în AUR. A candidat la Consiliul Județean, evident nu a cîștigat și nici nu a prins loc pe lista AUR pentru alegerile parlamentare.

Un alt mare învins este Ioan Turc, cel care a candidat la Senat dar nu a prins loc. De fapt, Ioan Turc a pierdut aproape tot în ultimele 6 luni

În ceea ce privește USR BN, Uniunea, din nou, nu se alege cu nimic, asta, pentru că, deși Lorant Sas a fost ales deputat pe lista USR, el a migrat la REPER, candidând pentru partidul lui Cioloș în Sibiu. Acum, USR BN, ratează iarăși intrarea în Parlament.

Ce se întâmplă vineri 20 decembrie?

Parlamentul este legal constituit după validarea a două treimi din numărul de mandate, în cazul deputaţilor, şi a trei pătrimi, în cazul senatorilor, şi după ce aleşii depun jurământul. În total, Legislativul va avea 465 de parlamentari, 331 de deputați și 134 de senatori.

PSD are în noul parlament cele mai multe mandate – 122, urmat de AUR – cu 91, PNL – 71, USR – 59, partidul SOS România – 40 de mandate şi se află pentru prima dată în Parlament, urmează UDMR – cu 32 de mandate şi Partidul Oamenilor Tineri, tot în premieră în legislativ – cu 31 de mandate. De asemenea, grupul minorităţilor naţionale a obţinut 19 mandate.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

DOCUMENT INEDIT de acum 761 de ani- Bula Papei Urban al IV-lea – Prima atestare documentară a Bistriței: 16 iulie 1264

July 16, 2025

Scandal în PNL: Puternicul și influentul ”grup ”de la Cluj a pierdut lupta pentru putere în partid: Alin Tișe, Daniel Buda și Mircea Abrudean au rămas fără funcții la vârful PNL. Nici Emil Boc nu se simte prea bine din punct de vedere politic

July 13, 2025

Blocaj de 240 milioane de euro din PNRR din cauza numirilor în companiile de stat. Soluția ministrului Energiei

July 13, 2025

VIDEO- Bogdan Ivan a explicat de ce românii plătesc prețuri uriașe la energie: „Am cerut la ANRE o analiză clară”

July 12, 2025
View 2 Comments

2 Comments

  1. Balan Marius -Horea- ecologist on December 20, 2024 12:47 pm

    Ce stiu eia fara patalama de BN ?
    Eventual si sigur ca-i doare-n cur de judet si de ai sai cetateni.
    Ati votat ca in Duminica orbului si ne meritam din plin soarta .

    Reply
  2. Zorin Diaconescu on December 20, 2024 4:27 pm

    „Am fost la un seminar de dezvoltare personală, iar liderul seminarului ne-a spus că în viaţă nu căuta să faci bani ca să cumperi ce ai nevoie, în viaţă caută să construieşti o comunitate în jurul tău şi să îi dai înapoi comunităţii în care trăieşti. Atunci nu vei avea lipsa a nimic. Nu vei avea lipsa unui avocat, lipsa unei dădace, pentru că ai totul în jurul tău. A fost o coincidenţă. Eu m-am întors în România să rămân. Am fost plecată şapte ani în Germania şi opt ani în Anglia şi m-am întors să rămân aici. Aveam cu totul şi cu totul alte proiecte, însă candidatura şi alegerile locale m-au împins cumva să prioritizez aceste alegeri” Anamaria Gavrila, Ziarul Adevărul, 16.12. 2020 – întreb: cei 2 “parlamentari” POT, pe care nu i-a văzut nimeni în Bistrița, ce comunitate vor construi???

    Reply

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Primul amical al Gloriei cu o echipă din Liga a II-a- FC Bacău. Scor final 3-1
  • CRONICA DE FOTBAL: Viitorul Livezile, victorie en fanfare contra Inter Cizer 4-1. Sâmbătă , livezenii merg la Tășnad pentru a juca finala Regiunii 2
  • Primarul din Beclean, Nicolae Moldovan, își continuă eforturile pentru îmbunătățirea infrastructurii locale
  • Film la Palatul Culturii cu ocazia Zilelor Bistriţei
  • Zile și nopți la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
Recent Comments
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Scandal în PNL: Puternicul și influentul ”grup ”de la Cluj a pierdut lupta pentru putere în partid: Alin Tișe, Daniel Buda și Mircea Abrudean au rămas fără funcții la vârful PNL. Nici Emil Boc nu se simte prea bine din punct de vedere politic
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Frustrările PSD: Întrebări și Dileme Politice. Două absențe, o întrebare: iese PSD de la guvernare? Am întrebat IA despre toate aceste lucruri
  • Balan Marius -Horea- ecologist on SINTEZE: PSD, Coaliția și volatilitatea puterii. Publicarea ultimului sondaj, explicații: de ce și pentru cine?
  • Iuliu on Cei mai importanți oameni din statul român știau încă din august 2024 că România se îndreaptă către un dezastru bugetar
  • Iuliu on E oficial, cota standard de TVA va fi majorată cu două puncte procentuale, de la 19% la 21%, din luna august
Archives
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ALEGERI LOCALE
  • ALEGERI PREZIDENTIALE
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • CRONICA EXTERNĂ
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • FOTBAL
  • GLORIA 2018
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Primul amical al Gloriei cu o echipă din Liga a II-a- FC Bacău. Scor final 3-1

July 16, 2025

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții