AUR pentru Ioana Sîngeorzan în proba de U19 simplu feminin la WTT Youth Star Contender Vila Nova de Gaia 2023!

Potrivit celor scrise de Mihaela Șteff,  Ioana a cucerit titlul și cea mai strălucitoare medalie tricoloră la competiția din Portugalia, iar satisfacția este uriașă, întrucât a câștigat o finală impresionantă, alături de antrenorul Alexandru Dincă. Condusă cu 2-0 de Giulia Takahashi (Brazilia) în meciul pentru titlul probei, tricolora n-a abandonat lupta, iar din al treilea set a început cursa de urmărire.
Ea a dus meciul în setul decisiv, în care s-a văzut condusă cu 6-0 și 8-2 și în care i-a anulat adversarei mai multe mingi de meci. Revenirea a fost încununată cu succes după 34 de puncte în ultimul set și în urma unui meci superb pe care-l va ține minte pentru determinarea cu care a jucat, scor 3-2 (8-11, 4-11, 11-9, 11-6, 18-16).
De asemenea, Ioana Sîngeorzan a fost medaliată și cu bronz, la U19 dublu mixt, alături de partenerul Eduard Ionescu.