Managerul Restaurantului Ardeal, Adrian Sbârci, a transmis, printr-un comunicat de presă, primele reacții după ce 69 de persoane au suferit intoxicații alimentare. Restaurantul a furnizat mâncare, în sistem catering, la mai multe evenimente din Bistrița-Năsăud.
“Autoritățile sus menționate au constatat unele deficiențe dispunând întreruperea activității până la remedierea celor constatate. Neregulile constatate în organizarea și funcționarea Restaurantului Ardeal au fost remediate cu promptitudine de către personalul unității.
În cei peste 10 ani de activitate am oferit servicii de alimentație publică și nu am avut niciodată sesizări sau refuzuri în legatură cu calitatea preparatelor culinare , precum si aspecte legate de diagnosticați cu toxiinfectie alimentară.
Întâmplarea cu persoanele care au declarat că au suferit toxiinfectie alimentară o regretăm, dar considerăm că au fost și alte cauze care au generat îmbolnăvirea persoanelor respective.
Promptitudinea organelor de control și intervenția mass media este un motiv de mai mare exigență cu noi înșine pentru activitatea viitoare.
Multumim tuturor celor care ne-au apreciat calitatea serviciilor si îi asigurăm pe toti clientii nostri ca ii vom respecta si nu ne vom permite in nicio forma sa le afectam sanatatea prin preparatele pe care le oferim.
Dorim să fim o unitate de referință in sectorul de alimentatie publică oferind preparate culinare diversificate pe gustul fiecaruia si la preturi rezonabile”, a transmis Adrian Sbârci.