Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»SOCIAL»Primarul Ioan Turc pune presiune pe MIS GRUP: În situația în care proiectele Linia Verde și Axa de Transport nu se vor finaliza la timp până în decembrie 2023, există riscul e acela de a returna întreaga valoare: 22 de milioane de euro
SOCIAL

Primarul Ioan Turc pune presiune pe MIS GRUP: În situația în care proiectele Linia Verde și Axa de Transport nu se vor finaliza la timp până în decembrie 2023, există riscul e acela de a returna întreaga valoare: 22 de milioane de euro

Alin CordosBy Alin CordosFebruary 2, 2023No Comments3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Edilul Bistriței, Ioan Turc a vorbit miercuri, în cadrul conferinței dedicate bugetului municipal pe 2023, și despre situația în care se află cele două proiecte majore ale Bistriței: Axa de transport Decebal – Năsăudului și Linia Verde. Așa cum se știe, cele două proiecte beneficiază de finanțări mari și care ar însuma 110.000.000 de lei adică undeva la 22.000.000 de euro. De asemenea, aici trebuie spus că iarna ce traversăm în acest moment, blochează activitățiile pe șantiere, termenul limită pentru finalizarea lucrărilor fiind cel de 31 decembrie 2023. În caz contrat, există obligativitatea ca municipalitatea să returneze întreaga sumă de bani, sumă la care se vor adăuga penalitățiile.

În acest context, primarul Ioan Turc a confirmat faptul că municipalitatea nu are acești bani: „Nu prea putem discuta de fonduri de la bugetul local. În situația în care proiectele nu se vor finaliza la timp până în decembrie 2023, riscul este major. Riscul e acela de a returna întreaga valoare. Discutăm despre Linia Verde și Axa de Transport, cele două mari proiecte”.

Cu toate acestea, Ioan Turc a dat asigurări că firma care se ocupă de materializarea celor două proiecte- MIS Grup, va munci pe brânci și se va încerca finalizarea proiectelor măcar în proporție de 90%:

IOAN TURC: ”Am avut întâlniri cu ADR, am avut întâlniri cu constructorul. Eu sunt cât se poate de mobilizat în parcurgerea tuturor etapelor, în așa fel încât la 31 decembrie lucrările să fie finalizate. Nu e o dramă dacă o mică componentă se va întinde pe primul trimestru din anul viitor, dar în proporție de 90% sau peste 90% proiectele trebuie să fie gata. Riscuri există, dar prin mobilizare și când vorbesc despre mobilizare discut în primul rând despre constructor, dar și la colegii mei din Primăria Bistrița. E nevoie de o comunicare cât se poate de bună”.

REAMINTIM CĂ: Axa de transport  Decebal – Năsăudului a primit o finanțare de 10,5 milioane de euro. Proiectul presupune refacerea covorului asfaltic pe patru artere importante: strada Gării, Bulevardul Decebal, strada Andrei Mureșanu și strada Năsăudului. Sunt rebilitate trotuarele pe toată lungimea celor 4 străzi, sunt realizate benzi dedicate transportului public, sunt amenajate piste pentru bicicliști pe ambele sensuri, este realizat un pasaj subteran în zona Pieței Decebal, prevăzut cu scări rulante, sunt îngropate toate rețelele electrice, iluminat public nou cu telegestiune și sunt modernizate cele 10 stații de autobus existente.

De asemenea, Linia Verde a primit o finanțare de 12,8 milioane de euro și presupune reabilitarea traseului: Unirea – Calea Moldovei – General Grigore Bălan – Bistricioarei – Piața Petru Rareș – Piața Unirii – Gheorghe Șincai – Independenței – Libertății – Viișoara. Traseul nu doar că va fi reabilitat, ci va fi operat cu vehicule electrice, ce urmează și ele să fie achiziționate. Se amenajează un depou pentru staționare, încărcare și mentenanță, stații de încărcare și dispecerat pentru managementul traficului.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

Groelanda, primul ”oraș-privat” – (Charter Cities) din istoria omenirii? Există planuri ale „Dark Enlightenment” ? Groenlanda – „Tabula Rasa”? Ce este proiectul PRAXIS?

January 20, 2026

Cum va fi vremea în următoarea perioadă. Prognoza meteo pentru intervalul 19 ianuarie-1 februarie

January 19, 2026

IOAN OLTEAN: “Ioan Turc nu a făcut politică niciodată. Ca să faci politică înseamnă să te bați pentru partid, pentru interesul partidului. El a făcut politică pentru el, pentru imaginea lui

January 18, 2026

Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?

January 16, 2026
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Groelanda, primul ”oraș-privat” – (Charter Cities) din istoria omenirii? Există planuri ale „Dark Enlightenment” ? Groenlanda – „Tabula Rasa”? Ce este proiectul PRAXIS?
  • ”Româniile noastre” la Galeria ROD, deseară la ora 18.00
  • Dorel Cosma: Mămăliga explodează greu!
  • ZIUA CULTURII LA BISTRIȚA ELOGIU ADUS FRUMUSEȚII CREATOARE
  • Șoferul mașinii lovite de tren luni seara este în comă indusă
Recent Comments
  • Toni on Impozite mai mari pentru proprietățile neîngrijite din centrul istoric al Bistriței. Primăria a pregătit regulamentul
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Sergiu on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Adrian Ch on Săptămână de rugăciune pentru unitatea creștinilor la Bistrița, în perioada 18-25 ianuarie
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
Archives
  • January 2026
  • December 2025
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • ASTROZODIAC
  • AUR
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • EVENIMENT
  • FOTBAL INTERN-EXTERN
  • FOTBAL JUDETEAN
  • GLORIA BISTRIȚA
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • JUSTITIE-SERVICII
  • LOCALE 2024
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • PIATA MUNCII
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • stefan
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Groelanda, primul ”oraș-privat” – (Charter Cities) din istoria omenirii? Există planuri ale „Dark Enlightenment” ? Groenlanda – „Tabula Rasa”? Ce este proiectul PRAXIS?

January 20, 2026

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții