Președintele Consiliului Național al PSD, Vasile Dîncu, a declarat vineri, la Zalău, că partidul trebuie să schimbe „vocația” guvernării după ce preia funcția de premier de la liberali
„Vă aduceți aminte ce licitație fantastică am avut noi, ce blocaje în actuala coaliție ca să hotărâm creșterea pensiilor. Ne-am trezit că aproape în fiecare zi partenerii noștri și prietenii noștri galbeni îi cereau demisia lui Marius Budăi, pentru că vrea să creștem pensiile ca după aceea să vină Zeus (Klaus Iohannis, n.r.) și să spună 15%. Aceste chestiuni nu sunt normale pentru o colaborare. Noi va trebui, pe viitor, să avem conducătorul nostru, al Guvernului, care să impună câteva lucruri esențiale care din păcate nu s-au făcut acum”, spune Dîncu.
Președintele CN al PSD apreciază că ”nu s-a dus mai departe reforma administrației, am uitat de digitalizare și refoma digitalizării în general”.
„5G-ul, a fost tras de timp, de abia am făcut o licitație după cinci ani, sau șase ani când l-a lansat Sorin Grindeanu, care era președinte la ANCOM. Avem de făcut, de asemenea, câteva elemente care înseamnă dezvoltarea României. (…) Sunt sigur că împreună, cu toții, vom reuși să reparăm ceea ce nu s-a putut face în această perioadă de crize suprapuse”, încheie Dîncu.
