În această după-masă, un bărbat a sesizat, prin 112, faptul că trei tineri au căzut în lacul Colibița.
Din primele verificari efectuate, a reieșit faptul că cei trei tineri, cu vârste cuprinse între 18-22 de ani, toți din Sânpaul, județul Mureș, ar fi ieșit cu o hidrobicicletă, pe lacul Colibița. La un moment dat, aceasta s-a răsturnat, iar cei trei au căzut în lac. Doi dintre tineri au ajuns la mal, iar cel de-al treilea, în vârstă de 22 de ani, a dispărut în apă, fiind căutat de către echipele de intervenție.
Revenire: Cei trei tineri cu vârste cuprinse între 18 și 22 de ani se aflau pe o hidrobicicleta. Unul din cei doi tineri ajunși la mal prezintă hipotermie ( temperatura apei lacului este de aproximativ 5 grade Celsius) și este preluat de echipajul de prim ajutor SMURD. Tânărul este constient și stabil.
Pompierii militari de la Garda de Intervenție Prundu Bârgăului, cu un echipaj de pompieri cu barca, un echipaj de prim ajutor SMURD și echipajul de terapie intensiva mobila intervin la Colibita unde din primele informații, o barca în care se aflau trei persoane s-a răsturnat pe lac. O persoană din cele trei persoane ar fi dispărută în lac, iar celelalte două persoane au ieșit sigure din apă.
Alocat și echipajul de scafandrii din cadrul ISU Bistrița-Năsăud.