Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»SOCIAL»În 2022 peste 48.000 de persoane au apelat la UPU-SMURD Bistrița. Timpii de așteptare sunt tot mai reduși, spune dr. Tiberiu Tudor
SOCIAL

În 2022 peste 48.000 de persoane au apelat la UPU-SMURD Bistrița. Timpii de așteptare sunt tot mai reduși, spune dr. Tiberiu Tudor

Alin CordosBy Alin CordosJanuary 5, 2023No Comments2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

În 2022 peste 48.000 de persoane au apelat la UPU-SMURD Bistrița. Timpii de așteptare sunt tot mai reduși, spune dr. Tiberiu Tudor:   „Aspectul pozitiv este că înainte de pandemie, în 2019, am avut timp foarte mare de aşteptare până la prima consultaţie medicală, care depăşeau şi 200-300 minute. În anul acesta, cu acelaşi număr de personal, dar cu un UPU modernizat şi cu un flux mai bun am ajuns să reducem timpul mediu de aşteptare la 40 de minute până la primul set de investigaţii medicale şi la 41 minute până la primul consult medical. Din aceşti 48.000 de pacienţi, s-au internat prin servicii de urgenţă 12.000, iar 9728 pacienţi au avut nevoie de multiple consulturi interdisciplinare pentru stabilirea diagnosticului şi tratament”, a declarat dr. Tiberiu Tudor.

În ceea ce priveşte infecţiile respiratorii, în luna decembrie, în UPU Pediatrie au ajuns la consultaţii 555 de copii cu infecţii virale, iar la adulţi, 149 de pacienţi cu infecţii virale. „Reprezintă o încărcare mare pentru serviciul de urgenţă. De exemplu, la Pediatrie avem un singur medic care este de gardă pe tură şi avem momente când avem deodată 10-12 copii şi atunci apar diferite nemulţumiri, dar nu au cum să facă faţă la două paturi de consultaţii şi un singur medic. Am avut mulţi pacienţi pediatrici aduşi de către părinţi fără măcar să contacteze medicul de familie şi să aibă o primă evaluare la medicul de familie. Recomandarea ar fi ca toată lumea să încerce să ia legătura, în primul rând, cu medicul de familie. Medicii de familie au posibilitatea să mergă şi acasă să consulte”, a declarat dr. Tudor.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

Cum va fi vremea în următoarea perioadă. Prognoza meteo pentru intervalul 19 ianuarie-1 februarie

January 19, 2026

IOAN OLTEAN: “Ioan Turc nu a făcut politică niciodată. Ca să faci politică înseamnă să te bați pentru partid, pentru interesul partidului. El a făcut politică pentru el, pentru imaginea lui

January 18, 2026

Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?

January 16, 2026

Aproape 170 de locuri de muncă vacante în județul Bistrița-Năsăud. Alte peste 240 de posturi sunt disponibile în Uniunea Europeană

January 16, 2026
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Dorel Cosma: Mămăliga explodează greu!
  • ZIUA CULTURII LA BISTRIȚA ELOGIU ADUS FRUMUSEȚII CREATOARE
  • Șoferul mașinii lovite de tren luni seara este în comă indusă
  • FOTO: Mașină lovită de tren în Bistrița. Un tânăr de 25 de ani a fost salvat după ce a intrat în stop cardiorespirator
  • Tânăr din Bistrița-Năsăud, beneficiarul primului transplant de inimă efectuat în România în 2026
Recent Comments
  • Toni on Impozite mai mari pentru proprietățile neîngrijite din centrul istoric al Bistriței. Primăria a pregătit regulamentul
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Sergiu on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Adrian Ch on Săptămână de rugăciune pentru unitatea creștinilor la Bistrița, în perioada 18-25 ianuarie
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
Archives
  • January 2026
  • December 2025
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • ASTROZODIAC
  • AUR
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • EVENIMENT
  • FOTBAL INTERN-EXTERN
  • FOTBAL JUDETEAN
  • GLORIA BISTRIȚA
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • JUSTITIE-SERVICII
  • LOCALE 2024
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • PIATA MUNCII
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • stefan
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Dorel Cosma: Mămăliga explodează greu!

January 20, 2026

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții