Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»BECLEAN»Ministerul Transporturilor a eliberat autorizația pentru începerea lucrărilor la varianta de ocolire a orașului Beclean
BECLEAN

Ministerul Transporturilor a eliberat autorizația pentru începerea lucrărilor la varianta de ocolire a orașului Beclean

Alin CordosBy Alin CordosApril 5, 2022No Comments3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Primarul Nicolae Moldovan a anunțat astăzi că  Ministerul Transporturilor a eliberat autorizația pentru începerea lucrărilor la varianta de ocolire a orașului Beclean: ” Azi am venit la Ministerul Transporturilor să ridic personal autorizația de construcție a variantei ocolitoare a orașului Beclean! Asta înseamnă că emitem ordinul de începere a lucrărilor pentru cel mai așteptat proiect al orașului nostru.În sfârșit! De-acum, gata.Constructorii pot trece la treabă!”, spune Nicolae Moldovan.

Reamitim că:  Unele elemente de infrastructură pentru varianta de ocolire vor fi produse chiar la Beclean, deja, aici, începând ridicarea unei hale de producție.

DN 17 D va fi lărgit

O spune tot Nicolae Moldovan, acest lucru fiind absolut necesar pentru a oferi mai multă siguranță participanților la traficul care se va dubla în această zonă începând cu ianuarie 2024, atunci când varianta ocolitoare va deveni operațională. Mai mult, Moldovan confirmă faptul că distanță de aproape 4 km dintre intersecția cu satul Coldău și viitoarea variant de ocolire va fi reabilitată ca o lucrare complementară susținută de CNAIR: ” Oricum, trebuie știut faptul că vor exista mai mullte lucrări complementare pe timpul construirii variantei ocolitoare”, explică edilul din Beclean.

Întrebat dacă asocierea CML.RO (lider de asociere) – Dacia Faber SRL – Îndemânarea Prodcom – Test Prima SRL – DP Project SRL, asociere care a câștigat licitația pentru proiectarea și execuția variantei ocolitoare va putea respecta termenul de închidere a lucrărilor și operațioalizare a variantei ocolitoare de 31 decembrie 2023, primarul Nicolae Moldovan s-a arătat optimist: ” Eu cred că această asociere, firma constructoare și-a făcut toate calculele, și-a luat toate măsurile necesare și va încheia lucrările conform calendarului agreat și exact la data de 31 decembrie 2023. Eu am încredere că vor reuși să facă acest lucru”, a conchis Nicolae Moldovan.

IMPORTANT

Licitația pentru proiectarea și execuția variantei ocolitoare a fost câștigată de asocierea CML.RO (lider de asociere) – Dacia Faber SRL – Îndemânarea Prodcom – Test Prima SRL – DP Project SRL.

Potrivit proiectantului, varianta ocolitoare va avea lungimea de 1,19 km și va conecta DN 17D ș DN 17, iar lucrarea principală din cadrul acestui proiect va fi podul peste râul Someș în lungime de 580 de metri. Conexiunea DN 17D și DN 17 se va face prin sensuri giratorii. Varianta ocolitoare va avea două benzi de circulație, câte una pe fiecare sens, de 3,5 metri lățime fiecare, acostamente de 1,5 metri lățime.

Reamintim că, în octombrie 2021,  Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții ”Varianta de ocolire a oraşului Beclean”, valoarea totală a investiţiei fiind de 86,4 milioane lei. Finanțarea obiectivului de investiție se realizează din fonduri externe nerambursabile și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație, precum și din alte surse legal constituite, conform programelor de investiții publice aprobate potrivit legii.

Centura Becleanului ar urma să asigure legătura dintre Drumul Trans Regio TR 45 Beclean – Salva și Drumul Expres DX 4A Dej – Beclean – Bistrița, investiții cuprinse în Master Planul de Transport al României.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

ADR NORD-VEST: În orașul Beclean sunt în desfășurare deja patru proiecte finanțate cu 33 milioane de euro din fonduri europene.

July 2, 2025

VIDEO- Expoziție unică în Băile Figa pentru un sit unic în Europa de Est: Muzeul sării sau despre cum se exploata sarea lângă Beclean în urmă cu 5.000 de ani

June 14, 2025

Concurs de Folk și Poezie, în acest sfârșit de săptămână la Băile Figa

June 13, 2025

Sâmbătă dimineață, Băile Figa își deschid oficial porțile. Direcția de Gospodărire Comunală a anunțat noile tarife!

June 13, 2025
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Oamenii fără bani și pensionarii vor avea acces la operațiile cu roboți în spitalele publice. La Bistrița, programul va fi coordonat de dr. Răzvan Couți
  • PNL este convocat astăzi în Congres Extraordinar. 1200 de delegați sunt așteptați la București pentru confirmarea lui Ilie Bolojan drept președinte. PNL BN trimite la vot un număr de 20 de persoane
  • Ilie Bolojan anunță noi măsuri fiscale- Începe implementarea unui al doilea set de măsuri pentru reformarea companiilor de stat și reducerea risipei din sănătate. Urmează reforma administrației publice locale
  • FRH a refăcut țintarul Ligii Florilor: Din 14 au rămas 12 echipe în competiție. Gloria Bistrița joacă în prima etapă acasă contra HC Zalău
  • Compania Națională de Investiții a oprit temporar lucrările la Complexul sportiv multifuncțional din Năsăud
Recent Comments
  • Balan Marius -Horea- ecologist on SINTEZE: PSD, Coaliția și volatilitatea puterii. Publicarea ultimului sondaj, explicații: de ce și pentru cine?
  • Iuliu on Cei mai importanți oameni din statul român știau încă din august 2024 că România se îndreaptă către un dezastru bugetar
  • Iuliu on E oficial, cota standard de TVA va fi majorată cu două puncte procentuale, de la 19% la 21%, din luna august
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Monica Săsărman nu mai este consilier de stat al primului ministru
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Primăria Bistrița a început curățarea spațiului de peste linie, din zona Colibiței.
Archives
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ALEGERI LOCALE
  • ALEGERI PREZIDENTIALE
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • CRONICA EXTERNĂ
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • FOTBAL
  • GLORIA 2018
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Oamenii fără bani și pensionarii vor avea acces la operațiile cu roboți în spitalele publice. La Bistrița, programul va fi coordonat de dr. Răzvan Couți

July 12, 2025

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții