Facebook Youtube
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
    • Servicii Secrete
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • Administratie
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • Ecumenica
    • Orase
      • Beclean
      • Nasaud
    • Sanatate
      • C0VID-19
      • SJU Bistritta
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
    • Servicii Secrete
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • Administratie
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • Ecumenica
    • Orase
      • Beclean
      • Nasaud
    • Sanatate
      • C0VID-19
      • SJU Bistritta
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
Home»POLITICA»Nicolae Pavelean îi cere primarului Ioan Turc să voteze împotriva creșterii tarifelor la apă și canalizare
POLITICA

Nicolae Pavelean îi cere primarului Ioan Turc să voteze împotriva creșterii tarifelor la apă și canalizare

Alin CordosBy Alin CordosFebruary 18, 2022No Comments2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Sigurul consilier municipal care se opune oficial mandatului dat primarului Ioan Turc în vederea aprobării planului tarifar al Aquabis 2018-2025, useristul Nicolae Pavelean a anunțat astăzi că îi cere edilului Bistriței să voteze contra creșterii prețurilor la apă și canalizare. Totodată, Pavelean a anunțat că va depune la Primăria Bistriţa petiţia online „Spune NU majorărilor tarifelor la apă şi canalizare!”, însoţită de 1000 de semnături.

„Semnăturile bistriţenilor le voi depune la Primăria Bistriţa, în atenţia domnului primar Ioan Turc pentru a vota împotriva majorărilor nesimţite propuse de Aquabis. Considerăm că sunt majorări nejustificate, considerăm că este o acţiune coordonată de la Consiliul Judeţean, mai exact de la domnul Radu Moldovan. Este cu atât mai mult semnul ipocriziei, dacă ne uităm în spate, anul trecut în septembrie-octombrie, PSD, în frunte cu Radu Moldovan şi Daniel Suciu strângeau semnături la corturi pentru plafonarea preţurilor la gaz şi electricitate. După ce ai lor au ajuns la guvernare de mânuţă cu PNL au uitat complet de miile de semnături strânse pentru plafonarea preţurilor şi într-o acţiune coordonată din partea Consiliului Judeţean, a Aquabis, doresc să majoreze tarifele în mod absolut nejustificat. Nu există nicio bază de calcul care să demonstreze că aceste majorări sunt calculate în mod corect şi că vor acoperi necesităţile pe următorii ani. Nu există o strategie clară din partea conducerii Aquabis şi a reprezentanţilor ADI Apă-Canal pentru eficientizarea consumului de energie. Au ales cea mai simplă soluţie pentru a-şi acoperi cheltuielile care într-adevăr sunt mai mari din cauza creşterii de preţuri la electricitate şi gaz. Nu spunem că nu ar fi un motiv real, dar dacă Aquabis şi ADI ar fi venit cu o strategie de eficientizare, am fi putut avea o majorare mai suportabilă”, a declarat Pavelean.

Ședința ADI Apă-Canalizare în care se va discuta și aproba Planul anual de evoluţie a tarifelor la apă şi canalizare în perioada 2018-2025 este programată să aibă loc pe data de 22 februarie 2022 în format on line.

 

 

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

Imposibila întoarcere: CRIN ANTONESCU- Nu mi-e dor de nimic din politică, cu excepţia emoţiei pe care am trăit-o acum 30 de ani când partidul s-a reînfiripat şi eram foarte tânăr

May 24, 2022

Diana Morar, deputat PNL: ” Discuția asupra introducerii impozitului progresiv trebuia începută în ianuarie 2022, acum suntem puțin în întârziere din punct de vedere legislativ. E nevoie de o dezbatere publică”.

May 24, 2022

Politică și dureri de cap: Primarul Valentin Grapini poate ”respira” ușurat… Adeline Cristina Cozma a demisionat din funcția de consilier local PNL al comunei Rodna

May 24, 2022

Guvernul a lansat aseară noul pachet de măsuri sociale și economice: Ajutor de 700 de lei pentru pensionarii cu pensii sub 2.000 de lei, rate amânate la bănci și suspendarea angajărilor la stat

May 24, 2022
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Liga Florilor, penultima etapă: Gloria Bistrița vs SCM Râmnicu Vâlcea, astăzi, ora 18.00
  • ROCK THE BACKYARD sau  „Curţile care ne-adună”, un eveniment de zile mari la Bistrița
  • Heniu Prundu Bârgăului s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Cupei Românie la fotbal feminine. Meciul cu Universitatea Olimpia Cluj se va disputa în 5 iunie pe stadionul ”Arcul de Triumf„ din București!
  • Centrul Județean pentru Cultură Bistrița Năsăud: Întâlnire de lucru cu factorii implicați în promovarea Culturii Tradiționale
  • Primarul Ioan Turc, invitat la Adunarea Generală a Asociației de Prietenie Wiehl, Germania
Recent Comments
  • Remus on Guvernul a lansat aseară noul pachet de măsuri sociale și economice: Ajutor de 700 de lei pentru pensionarii cu pensii sub 2.000 de lei, rate amânate la bănci și suspendarea angajărilor la stat
  • Toni on Noul sediu de la Bistrița al Universității Tehnice Cluj-Napoca a fost  astăzi inaugurat official. Fostul imobil care a adăpostit Tribunalul a fost transformat într-o bijuterie arhitectonică grație unui proiect investițional în valoare de aproape 11 milioane de lei.
  • Paul on Guvernul a lansat aseară noul pachet de măsuri sociale și economice: Ajutor de 700 de lei pentru pensionarii cu pensii sub 2.000 de lei, rate amânate la bănci și suspendarea angajărilor la stat
  • Paul on Dialogul Coaliției de la mică distanță: Radu Moldovan- ” Sunt un om profund de stânga!”. Ioan Zăgrean: ” Eu prefer dreapta, e mai bine așa”.
  • Remus on SINTEZE: Avantajele și dezavantajele introducerii impozitării progresive. Ce spun deputații Daniel Suciu și Robert Sighiartău???
Archives
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • Administratie
  • Afaceri locale
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • Beclean
  • BISTRITA
  • BISTRITA DE ALTADATA
  • C0VID-19
  • CAIETE CULTURALE
  • CLUJ
  • Comune
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • Cultura-Tineret-Invatamant
  • ECOLOGICA
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • Ecumenica
  • EVENIMENT
  • GLORIA 2018
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • Istorie Politica
  • ISU, POLITIE, JANDARMI
  • JUDETUL LA ZI
  • Nasaud
  • Orase
  • POLITICA
  • Politica externa
  • REPORTAJ
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • Sanatate
  • SARBATORI
  • Servicii Secrete
  • SINTEZE
  • SJU Bistritta
  • SOCIAL
  • SOCIAL, SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTURI
  • Telciu
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • UCRAINA
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Liga Florilor, penultima etapă: Gloria Bistrița vs SCM Râmnicu Vâlcea, astăzi, ora 18.00

May 26, 2022

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții