Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»SOCIAL»RADIOBILIOTECA, un eveniment nu doar pentru elevi
SOCIAL

RADIOBILIOTECA, un eveniment nu doar pentru elevi

Alin CordosBy Alin CordosFebruary 15, 2022No Comments3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud a organizat luni, 14 februarie 2022,la Clubul Cultural CoșBook, evenimentul „RadioBiblioteca”, pentru a marca „Ziua Internațională a Radioului”, celebrată în lume duminică, 13 februarie. Au participat elevi de la Palatul copiilor Bistrița, însoțiți de prof. Diana Morar, iar invitatul de specialitate a fost Florin Săsărman, fost redactor al postului Radio Cluj, actualmente realizator al emisiunii „Diligența de Bizanț” la același post de radio. El le-a vorbit elevilor despre profesia de om de radio și le-a făcut o exemplificare despre modalitatea de realizare a unui reportaj și montarea interviurilor.

Inițiatoarea evenimentului a fost bibliotecara Isabela Andronesi, de la compartimentul „Împrumut pentru copii” al BJGCBN, care a deschis întâlnirea făcând o succintă istorie a radioului și a prezentat expoziția de carte și exponate dedicată acestui domeniu, între acestea fiind și câteva aparate de radio de epocă. „În anul 2011, UNESCO hotărăște ca data de 13 februarie să fie Ziua internațională a radioului, în semn de apreciere pentru acest mijloc de comunicare, de informație și de cultură la care avem cu toții acces atât de ușor. Odată cu evoluția tehnologică apar, pe lângă radiourile FM, foarte multe radiouri online. Vă mulțumesc tuturor pentru că ați onorat invitația noastră: cred cu tărie că un bun post de radio poate forma, poate cultiva, poate educa publicul ascultător” (Isabela Andronesi).

Managerul BJGCBN, Ioan Pintea:  „Pentru mine, radioul este mai important decât televiziunea. Mă interesează radioul nu neapărat pentru știri, pentru că eu cred că emisiunile culturale sunt tot atât de importante; ascult Radio România Cultural, ca și Radio Cluj și știu că posturile teritoriale au mai multe asemenea emisiuni decât postul național.Copilărind într-un sat de munte, emisiunile de radio mi-au deschis foarte mult orizontul cultural și îmi amintesc, de pildă, de serile cu teatru radiofonic. Acolo am ascultat de atâtea ori vocile marilor actori și cele ale marilor scriitori și oameni de cultură. Pe site-ul postului național există rubrica Ascultă vocea și vă invit să o accesați, pentru că acolo puteți asculta vocea lui Liviu Rebreanu, de pildă, de pe vremea în care el era directorul Teatrului Național!” le-a spus Ioan Pintea elevilor prezenți.

Fost redactor la Radio Cluj timp de 23 de ani, Florin Săsărman le-a vorbit celor prezenți despre fascinația profesiei de om de radio. El le-a arătat acestora două benzi de magnetofon, împrumutate din Fonoteca de aur de la Radio Cluj și a explicat cum se făceau imprimările pe benzile de magnetofon și, apoi, fonotecarea și montajul materialelor audio, în care foarfeca era nelipsită. „Odată cu informatizarea radioului, banda de magnetofon a devenit caducă, calculatorul și reportofoanele digitale ușurând mult activitatea reporterilor, redactorilor și a realizatorilor de emisiuni. Un efect direct al informatizării este rapiditatea cu care sunt consemnate și transmise informațiile, radioul fiind, și astăzi, cel mai rapid mijloc de informare” a spus Florin Săsărman. 

A urmat exemplificarea modului în care se realizează materialele audio, de la înregistrarea unui interviu și până la împachetarea informației într-un reportaj. Gilbert Filip, elev în clasa a patra la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Bistrița a preluat reportofonul și a realizat câteva succinte interviuri. După care acestea au fost descărcate în calculator, fonotecate și li s-a făcut prezentarea. Materialul care a rezultat, poate fi audiat pe site-ul bjbn.ro, în prezentarea lui Florin Săsărman.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos

Related Posts

ZORIN DIACONESCU: Revolta cărților

November 8, 2025

Liga a II-a: Înfrângere usturătoare la Șelimbăr 3-1. Gloria Bistrița cade pe 19. Urmează meciul din 22 noiembrie cu ultima clasată, Olimpia Satu Mare. Inedită a fost pierderea fluierului de centralul Andrei Florin Vremăroiu în minutul 77

November 8, 2025

Bogdan Ivan a devenit prim – vicepreședinte PSD: “Avem nevoie de echipe unite, nu de eroi singuratici”

November 7, 2025

Ceasul Solar Gigant- Sol Rex Regum (Soarele, Regele Regilor) a fost inaugurat astăzi pe o fostă pistă a heliportului de la Dealul Negru

November 7, 2025
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • CRONICA DE HANDBAL: Gloria Bistrița ajunge la a 5-a victorie în Liga Campionilor la handbal feminin: meci nebun și evoluție peste toate așteptările ale toreadoarelor lui Carlos Viver contra BVB Dortmund 36-32 (18-15)
  • Vicecampioană Balcanică la cros: Succes pentru CSM Bistrița la Băile Felix!
  • CRONICA DE FOTBAL FEMININ: Anihilate pe teren propriu- Gloria Bistrița vs Vasas Femina 1-3. Echipa lui Svoboda mai are de jucat încă 3 etape din returul competițional. Deocamdată rămâne pe 5 cu 12 puncte (-5)
  • ZORIN DIACONESCU: Revolta cărților
  • Liga a II-a: Înfrângere usturătoare la Șelimbăr 3-1. Gloria Bistrița cade pe 19. Urmează meciul din 22 noiembrie cu ultima clasată, Olimpia Satu Mare. Inedită a fost pierderea fluierului de centralul Andrei Florin Vremăroiu în minutul 77
Recent Comments
  • Paul on Un număr de 78 de social-democrați bistrițeni participă astăzi la Congresul Național al PSD. Ministrul Bogdan Ivan, primul bistrițean care va ocupa funcția de prim-vicepreședinte al partidului
  • Paul on Ceasul Solar Gigant- Sol Rex Regum (Soarele, Regele Regilor) a fost inaugurat astăzi pe o fostă pistă a heliportului de la Dealul Negru
  • Iuliu on Un număr de 78 de social-democrați bistrițeni participă astăzi la Congresul Național al PSD. Ministrul Bogdan Ivan, primul bistrițean care va ocupa funcția de prim-vicepreședinte al partidului
  • Leon on Fostul director general al companiei Rombat, Ioan Repede a încetat din viață.
  • ecologistul on Scandal sexual la primăria Livezile
Archives
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • ASTROZODIAC
  • BECLEAN
  • BISTRITA 2
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • FOTBAL INTERN-EXTERN
  • FOTBAL JUDETEAN
  • GLORIA BISTRIȚA
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • LOCALE 2024
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • PIATA MUNCII
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

CRONICA DE HANDBAL: Gloria Bistrița ajunge la a 5-a victorie în Liga Campionilor la handbal feminin: meci nebun și evoluție peste toate așteptările ale toreadoarelor lui Carlos Viver contra BVB Dortmund 36-32 (18-15)

November 9, 2025

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții