Facebook Twitter
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Istorie Politica
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • Telciu
  • ECUMENICA
  • SPORTURI
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»SOCIAL»ȘTIRILE DIMINEȚII: OUG aprobată pentru plafonarea și compensarea facturilor. Incidență record la Bistrița și distracția costă la Cociu
SOCIAL

ȘTIRILE DIMINEȚII: OUG aprobată pentru plafonarea și compensarea facturilor. Incidență record la Bistrița și distracția costă la Cociu

Alin CordosBy Alin CordosJanuary 26, 2022No Comments3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Guvernul a aprobat marți Ordonanța de Urgență care prevede noile măsuri pentru plafonarea prețurilor și compensarea facturilor la energie și gaze. Măsurile se vor aplica de la 1 februarie până la 31 martie. Astfel, pentru populație nimeni nu va plăti mai mult de 0,80 lei/kWh energie electrică și 0,31 lei/kWh la gazele naturale. (n.red. indiferent de consum).

Pentru consumatorii casnici, cu un consum de până la 500 de kWh energie electrică sau 300 metri cubi gaze naturale se va plăti cel mult 0,68 lei/kWh pentru energie electrică și 0,22 lei/kWh pentru gaze naturale cu toate taxele incluse. „Pentru consumatori non-casnici și industria alimentară vom plafona prețurile la 1 leu/kWh pentru energia electrică și 0,37 lei/kWh la gaze naturale. Pentru CET-uri e deja activă o schemă dedicată de ajutor de stat”, a aunțat premierul Nicolae Ciucă, la începutul ședinței de guvern.

Distracția costă. În urma verificărilor efectuate cu privire la imaginile apărute pe o rețea de socializare, polițiștii au stabilit faptul că în seara de 22 ianuarie a.c., un tânăr de 24 de ani, din Cociu, în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Județean 172, pe raza localității Cociu, a tractat o sanie pe care se aflau mai multe persoane, încălcând regulile de circulație. Acesta a fost condus la sediul poliției, unde și-a recunoscut fapta, fiind sancționat contravențional pentru nerespectarea prevederilor OUG 195/2002, sancțiunea fiind în cuantum de 1305 lei. Verificările continuă, pentru analizarea situației și dispunerea altor măsuri legale.

Incidență record pentru municipiul Bistrița, astăzi fiind raportată cea mai mare incidență de la debutul pandemiei: 14,22. Din păcate, conform DSP BN, în Bistrița există 1377 de cazuri active, în timp ce în județul Bistrița-Năsăud, incidența a trecut de 8. Potrivit raportului DSP BN, în topul localitățiilor cu rată mare de infectare, primul loc este ocupat de Negrilești, 18,63 la mie și de Rebra 15,63 la mie și 43. Incidență mare are și orașul Beclean, 12,63 la mie dar si comuna Petru Rares cu 14,05 la mie. Tot peste incidența de 10 la mie, care  înseamnă că unul din 100 de locuitori e diagnosticat cu Covid 19 se află si orasul Sîngeorz Bai(10,68) și comuna  Uriu (11,93).

Un număr mare de sportivi din opt țări sunt așteptați în acest weekend în Pasul Tihuța, în zona Drumului Romanilor, nu foarte departe de sediul Tășuleasa Social, pentru a participa la ediția cu numărul 5 a concursului  de atelaje canine Drumului Romanilor 5.0. Trebuie știut faptul că, cele 20 de km de piste au fost amenajate cu ratracul de ultramaratonistul Tibi Ușeriu. Competiția este programată să se desfășoare la sfârșitul săptămânii, 29-30 ianuarie, iar startul se va lua la ora 11.00, în ambele zile.

Polițiștii din Năsăud au intervenit  aseară la un accident produs pe Drumul Județean 172, în localitatea Florești. Din primele verificări efectuate la fața locului, a reieșit faptul că un bărbat de 41 de ani, din Cociu, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Nimigea– Beclean, a intrat în coliziune cu o autoutilitară parcată în afara părții carosabile și care a fost proiectată în poarta de acces a unui imobil.

Accidentul s-a soldat cu rănirea conducătorului auto care a fost transportat la spital. Totodată, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările sunt continuate de către Compartimentul Rutier Năsăud, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos

Related Posts

Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?

January 16, 2026

Aproape 170 de locuri de muncă vacante în județul Bistrița-Năsăud. Alte peste 240 de posturi sunt disponibile în Uniunea Europeană

January 16, 2026

Infecțiile respiratorii sunt în creștere galopantă în județul Bistrița-Năsăud. Capacitatea Spitalului Clinic Județean de Urgență este pusă la grea încercare. În luna decembrie 2025 și în primele zile din ianuarie 2026 au fost înregistrate 7 decese

January 15, 2026

Două evenimente interesante dedicate Zilei Culturii Naționale: 14 și 15 ianuarie la Hotel Diana

January 14, 2026
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • VIDEO: Serbările Zăpezii 2026: „Iarna pe uliță” s-a mutat pe Dealul Cocoș
  • LIVIU ALEXA (Strict Secret): Sextorcarea homo şi bisexualilor este noua/vechea paradigmǎ prin care România e condusǎ spre dezastru. O analizǎ pe care societatea o evitǎ
  • Magistrații Judecătoriei Bistrița au respins cererea procurorilor de prelungire a arestului preventiv pentru Traian Simionca
  • Serbările Zăpezii, sâmbătă pe Pârtia Cocoș: distracție, concursuri și activități pentru toate vârstele
  • Deputatul Andrei Csillag: “România fără ministru al Educației: absența care spune tot”
Recent Comments
  • Sergiu on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Adrian Ch on Săptămână de rugăciune pentru unitatea creștinilor la Bistrița, în perioada 18-25 ianuarie
  • Balan Marius -Horea- ecologist on Deputatul Daniel Suciu îl trage de mânecă pe Ioan Turc : Chiar nu mai are rușine cel care și-a bătut joc de Pasajul Decebal și care astăzi ține lecții de moralitate? Domnule fost, chiar așa obraz gros ai?
  • Remus on Ministrul Bogdan Ivan anunță investiții de 700 de milioane de lei pentru Bistrița-Năsăud: Colibița, stadion nou și modernizarea DN 17C
  • Liviu on De ce e presa „nesuferită” pentru politicieni? Explica Mihai Eminescu, pe 28 iunie 1883. Articolul scris în TIMPUL contra PNL l-a trimis direct la psihiatrie
Archives
  • January 2026
  • December 2025
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • AFACERI LOCALE
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • ASTROZODIAC
  • AUR
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • EVENIMENT
  • FOTBAL INTERN-EXTERN
  • FOTBAL JUDETEAN
  • GLORIA BISTRIȚA
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • JUDETUL LA ZI
  • JUSTITIE-SERVICII
  • LOCALE 2024
  • NASAUD
  • PARLAMENTARE
  • PIATA MUNCII
  • POLITICA
  • PSD parlamentari
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • stefan
  • ȘTIRI NAȚIONALE
  • Telciu
  • TELCIU
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • ZIARUL VERDE
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

VIDEO: Serbările Zăpezii 2026: „Iarna pe uliță” s-a mutat pe Dealul Cocoș

January 17, 2026

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții