Facebook Youtube
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • ADMINISTRAȚIE LOCALĂ
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • ECUMENICA
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • BECLEAN
  • NASAUD
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • ADMINISTRAȚIE LOCALĂ
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • ECUMENICA
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
  • BECLEAN
  • NASAUD
Home»SINTEZE»SINTEZE- Liberalii din Bistrița-Năsăud reacționează la posibila guvernare comună alături de PSD: Ioan Turc, Ovidiu Florean , Sorin Mititean sau Roxana Pașc comentează renașterea Uniunii Social Liberale 2.0
SINTEZE

SINTEZE- Liberalii din Bistrița-Năsăud reacționează la posibila guvernare comună alături de PSD: Ioan Turc, Ovidiu Florean , Sorin Mititean sau Roxana Pașc comentează renașterea Uniunii Social Liberale 2.0

Alin CordosBy Alin CordosNovember 7, 2021No Comments4 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

O serie de discuţii tensionate au avut loc în PNL în ultimele zile în contextul luării deciziei cu privire la partenerul de guvernare: PSD sau USR. Se pare că, preşedintele Iohannis continuă să preseze pentru o alianţă cu PSD, mai mulţi lideri liberali spunând în partid că au fost sunaţi de şeful statului în acest sens.

Surse din cadrul PNL au precizat însă că există un puternic curent de opinie în partid pentru o guvernare alături de PSD, cu Nicolae Ciucă premier, iar Florin Cîţu preşedintele Senatului. Mai mulţi lideri PNL au avertizat că există pericolul scindării formaţiunii dacă Florin Cîţu ar rămâne fără nicio funcţie publică, ci doar cu cea de şef al partidului.

La nivelul organizației PNL Bistrița-Năsăud, vocile care comentează posibila guvernare comună cu PSD nu sunt multe, dar vorbesc direct și fără inhibiții despre acest cartof fierbinte.

Ioan Turc, președinte PNL BN:  „Criza politică trebuie încheiată urgent. Partidul Național Liberal are această datorie față de țară, față de propriul electorat și față de propriii membri. Cred că prima opțiune trebuie să fie refacerea coaliției PNL – USR – UDMR. Categoric, USR trebuie să înțeleagă că guvernarea implică responsabilitate, profesionalism și respectarea condiției de partener. Românii așteaptă acțiuni concrete în planul combaterii pandemiei și măsuri economico-sociale viabile pentru traversarea acestei perioade dificile”.

Ovidiu Florean, senator neafiliat, membru PNL BN: “Au reușit să distrugă și coaliția de guvernare, Guvernul și se pare că vor distruge și Partidul Național Liberal. În ultimele două luni de zile, PNL a pierdut 15 procente, practic a pierdut jumătate și misiunea noului partid înființat de domnul Ludovic Orban este de a reacupera acest electorat, pentru că astfel se distribuie la alte partide și dispare liberalismul. Este electoratul liberal pur și este o mare diferență între liberalism și penelist. Să fii liberal este un lucru de onoare, să fii penelist, mai nou, e un lucru hulit, ne huiduie lumea pe stradă, vedeți toate comentariile. Uitați-vă doar la comentariile de pe pagina președintelui Iohannis, să vedeți cât a pierdut din capitalul de încredere”

Roxana Pașc, consilier PNL, comuna Șieu: ” Degeaba stăm noi , peneliștii, și ne mirăm și ne dăm palme și nu intelegem cum s-a ajuns la situația asta strigătoare la cer a alianței pnl -psd. Cine a avut ochi să vadă a știut încă de la localele din 2020 , cand nu numai ca pnl ul n a “ferecat ușa pentru pesedisti ” , cum s-a exprimat un mare gânditor al partidului, dar chiar i-a primit cu brațele deschise pe dubiosul de Chirica de la Iași și pe alții ca el , cărora nu le pria opoziția în care intra partidul – mumă și voiau să fie tot la ciolan, că altfel intrau în sevraj . Acela era momentul în care peneliștii de bună credință trebuiau sa spuna STOP . Acela era momentul în care trebuia să înceapă o mică revoluție internă care să facă puțină curățenie.

Dar cine să aibă curaj? Cei cu funcții își primiseră feliuța de bunăstare și nu erau tâmpiți să și o riște .Alții, de la baza ierarhiei, degeaba vociferau , că nu îi lua nimeni în seamă.

Așa că acum , dragi colegi, e tardiv să ne văietăm sau să arătăm cu degetul către unul sau altul. Toți suntem complici la mizeria asta în care ne scufundăm!

Și nu mă pot abține să nu pomenesc aici un coleg, cadru didactic și mare consilier județean PNL , care , atunci când mai puneam eu întrebări retorice în postările mele pe FB , mă contacta urgent si îmi atrăgea atenția că nu e voie să fac asa ceva, că solidaritatea de partid, că etc . În viziunea distinsului, era agreat astupatul rahatului cu nisip , după obiceiul mâțului . Acuma l-aș întreba dacă-i place unde ne a adus tăcerea asta complice și idolul dumnealui , Superman.  Sau , ca de obicei , vinovații,  îi căutăm în altă parte , iar noi , restul, suntem niște sfințișori”

Sorin Mititean, primar Șieu Măgheruș: Se pare că acolo sus ne mișcăm într-un cerc .Păcat de cei ce au muncit în campanii electorale și de șansele irosite .Toți suntem vinovați . Mereu cei mici sunt sacrificați pe altarul intereselor celor mari .De cînd e lumea lume.

O decizie privind direcţia în care va merge PNL, spre o guvernare cu PSD sau cu USR, ar trebui să fie luată luni, în şedinţa Biroului Politic Naţional (BPN). Şedinţa BPN a fost programată pentru ora 19:00.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

SINTEZE: România de la 1 decembrie 1990 la 1 decembrie 2023- De unde am plecat și unde am ajuns???

December 1, 2023

SINTEZE: Analiza rezultatelor la alegerile locale din Republica Moldova. Politolog: „PAS rămâne partidul nr. 1 doar pentru că opoziția este foarte slabă”

November 6, 2023

SINTEZE- 100 de politologi: Unul din trei europeni votează formațiuni anti-sistem

September 23, 2023

DOCUMENT: Măsurile fiscale pentru care Guvernul ar urma să îşi asume răspunderea în Parlament sunt publice. Citește ce urmează să se taie și cine pleacă din sistemul bugetar

September 19, 2023
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • VIDEO- ÎN CURÂND LA BISTRIȚA- OK Shopping Center
  • DEPUTATUL DIANA MORAR: La mulți ani, România!
  • BISTRIȚA- TRANSMIXT : Serviciul de transport public local  este suspendat între orele 13.00-17.00
  • CONCERT Analia Selis, la Palatul Culturii Bistriţa. În program – muzică din perioada interbelică
  • RADU MOLDOVAN: Prin unitate și faptele noastre avem puterea să clădim și să reclădim o țară. Nimic nu se face de la sine.
Recent Comments
  • Toni on Primarul Ioan Turc: Ediția din acest an a Târgului de Crăciun este gândită sub semnul inimii
  • Balan Marius -Horea on Bistrița va avea competiții de tir sportiv, sub egida Federației Române! Noul poligon indoor se deschide în 1 decembrie
  • Balan Marius -Horea-ecologist on Monica Săsărman, prezentă la conferința “Transformarea verde și digitală sprijinită prin fondurile europene”
  • Paul on Ziua Naţională, sărbătorită la Bistrița printr-o ceremonie publică și o paradă militară
  • Iuliu on GREVĂ GENERALĂ LA CASA DE PENSII BISTRIȚA-NĂSĂUD
Archives
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • September 2023
  • August 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • 112
  • ACTUALITATE
  • ADMINISTRAȚIE LOCALĂ
  • advertising
  • Afaceri locale
  • ALEGERI 2024
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • BECLEAN
  • BISTRITA
  • CAIETE CULTURALE
  • Comune
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • Cultura-Tineret-Invatamant
  • DIN LUMEA LARGĂ
  • DIVERTISMENT
  • ECOLOGICA
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • ECUMENICA
  • EMISIUNI TV
  • EVENIMENT
  • FOTBAL
  • GLORIA 2018
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • INTERVIURI
  • INVATAMINT
  • ISTORIE
  • Istorie Politica
  • ISU, POLITIE, JANDARMI
  • JUDETUL LA ZI
  • NASAUD
  • PALATUL CULTURII
  • POLITICA
  • Politica externa
  • REPORTAJ
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • SARBATORI
  • SINTEZE
  • SJU BISTRITA, SANATATE
  • SOCIAL
  • SOCIAL, SOCIETATE
  • SOCIAL-MEDIA
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTUL BISTRITEAN
  • SPORTURI
  • TELCIU
  • Telciu
  • TIMP LIBER
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

VIDEO- ÎN CURÂND LA BISTRIȚA- OK Shopping Center

December 1, 2023

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții