Facebook Youtube
Search
Close
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
    • Servicii Secrete
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • Administratie
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • Ecumenica
    • Orase
      • Beclean
      • Nasaud
    • Sanatate
      • C0VID-19
      • SJU Bistritta
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
Menu
  • Acasa
  • POLITICA
    • Politica externa
    • Istorie Politica
    • Servicii Secrete
  • EVENIMENT
    • REPORTAJ
  • SOCIAL, SOCIETATE
    • Administratie
    • Afaceri locale
    • Comune
      • Telciu
    • Cultura-Tineret-Invatamant
    • Ecumenica
    • Orase
      • Beclean
      • Nasaud
    • Sanatate
      • C0VID-19
      • SJU Bistritta
    • SPORTURI
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • SONDAJE DE OPINIE
Home»BISTRITA»Social-democrații bistrițeni solicită Curții de Conturi să verifice mai multe alocări publice suspecte ale primarului Ioan Turc. E vorba de 1 milion de lei
BISTRITA

Social-democrații bistrițeni solicită Curții de Conturi să verifice mai multe alocări publice suspecte ale primarului Ioan Turc. E vorba de 1 milion de lei

Alin CordosBy Alin CordosOctober 25, 2021No Comments2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Consilierii municipali PSD au ieșit astăzi la atac, din nou, asta după ce, consultarea populației în privința amplasării bustului Regelui Mihai I în parcul ce îi poartă deja numele,a fost refuzată de majoritatea PNL-USR-UDMR-Verzi din legislativul bistrițean.

În acest context, consilierii PSD vorbesc într-o postare de faptul că există suspiciuni ”rezonabile” că primarul Ioan Turc a cumpărat cu 500 de mii de lei două toalete publice și că ar urma să aloce de la bugetul orașului suma de 400 de mii de lei pentru ”luminițele” de sărbători.

” Domnule primar, uneori prietenii dăunează grav lucidității!

Dacă deciziile administrative și care influențează viața bistrițenilor sunt luate la șuete cu prietenii, rezultatele sunt dezastruoase.

Un „prieten” v-a solicitat renunțarea la Centrul Intermodal, adică aruncarea la coș a 7 milioane de euro, același prieten v-a rugat să schimbați denumirea parcului municipal și amplasarea la limita legalității a bustului Regelui Mihai.

Dumneavoastră însă aveți datoria să ascultați de bistrițeni, nu de prieteni care au interese particulare. Ne întrebăm ce alți prieteni v-au determinat să cheltuiți peste 5 miliarde pe două toalete publice sau tot aceeași sumă pe închirierea ornamentelor stradale? Cam larg la pungă sunteți domnule primar pe banii altora!

Pentru că în viață, mai ales în ipostaza în care sunteți, deciziile vin la pachet cu asumarea, solicităm instituțiilor statului, începând cu Curtea de Conturi, să verifice și să impute tuturor decidenților prejudiciul creat de renunțarea la proiectul Centrului Intermodal. Și dacă sunteți capabil, domnule primar, de transparență vă solicităm să prezentați în detaliu proiectul la care ați renunțat, nu figuri de stil puerile cu gaze de eșapament care deranjează casele prietenilor! –PSD Bistrița

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Alin Cordos
  • Website
  • Facebook

Related Posts

Primarul Ioan Turc s-a întâlnit astăzi cu premierul Nicolae Ciucă. Află ce proiecte va susține Guvernul în Bistrița

May 17, 2022

Incendiu de proporții la Ghinda: Ard 3 case și două anexe gospodărești

May 15, 2022

Stația de mixturi asfaltice a primăriei Bistrița e aproape de finalizare.

May 12, 2022

Municipalitatea a întocmit graficul pentru cosirea ierbii. Ritmul va fi susținut, astfel încât orașul să aibă în permanență un aspect îngrijit.

May 12, 2022
Add A Comment

Leave A Reply Cancel Reply

Advertisement
Colecteaza Selectiv
Casa cu Bere
Recent Posts
  • Milionarii de la “Imperiul Leilor” au ajuns la Romuli. Vor investi în Păstrăvăria RIN
  • Părintele Nicolae Feier a fost premiat în Italia. E vorba de un premiu acordat de Federația Tradițiilor Populare.
  • SINTEZE: UE- O vară plină de temeri urmată de o iarnă grea și complicată cu raționalizări și presiuni pe salarii
  • Supercom face angajări! Se caută șoferi, lucrători operativi și la salubrizare
  • Primarul Ioan Turc s-a întâlnit astăzi cu premierul Nicolae Ciucă. Află ce proiecte va susține Guvernul în Bistrița
Recent Comments
  • Liviu on ISTORIE POLITICĂ- 10 MAI: ZIUA REGALITĂȚII și tripla ei semnificație
  • Remus on ISTORIE POLITICĂ – 9 mai: Zi cu triplă semnificație istorică pentru România
  • Radu on Deputatul Diana Morar: Decizia CCR privind pensiile speciale nu creează cadrul legal pentru acordarea de noi pensii speciale.
  • Toni on Lorand Toth, președinte USR BN: Avem cea mai mare inflație din ultimii 18 ani. Paradoxul este că singurul care beneficiază de aceste creșteri este statul
  • Marius-Horea+Balan on A DOUA MINERALIZARE: O parte din copacii aflați la marginea drumurilor din Bistrița au fost cheliți ca niște pușcăriași de la ocnele lui Vodă Caragea… Via Appia
Archives
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
Categories
  • Administratie
  • Afaceri locale
  • ANALIZE-COMENTARII-EDITORIALE
  • Anchete
  • ARMATA, SERVICII SECRETE
  • Beclean
  • BISTRITA
  • BISTRITA DE ALTADATA
  • C0VID-19
  • CAIETE CULTURALE
  • CLUJ
  • Comune
  • CONSILIUL JUDETEAN
  • Cultura-Tineret-Invatamant
  • ECOLOGICA
  • ECONOMIE-AFACERI-FINANTE
  • Ecumenica
  • EVENIMENT
  • GLORIA 2018
  • INSTITUTIA PREFECTULUI
  • Istorie Politica
  • ISU, POLITIE, JANDARMI
  • JUDETUL LA ZI
  • Nasaud
  • Orase
  • POLITICA
  • Politica externa
  • REPORTAJ
  • REPORTAJE-OAMENI-LOCURI
  • Sanatate
  • SARBATORI
  • Servicii Secrete
  • SINTEZE
  • SJU Bistritta
  • SOCIAL
  • SOCIAL, SOCIETATE
  • SONDAJE DE OPINIE
  • SPORTURI
  • Telciu
  • TRADITII, FOLCLOR, CJC
  • UCRAINA
Meta
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Editors Picks
Latest Posts

Subscribe to Updates

Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

Contactați-ne

  • 0762 655 681
  • alincordos(at)yahoo.com
  • Bistrița, România

Link-uri rapide

  • Politică Locală
  • Administrație
  • Analize-comentarii

Link-uri utile

  • Poliția română
  • Prefectura Bistrița-Năsăud
  • Informații meteorolgice
Facebook

Ultima știre

Milionarii de la “Imperiul Leilor” au ajuns la Romuli. Vor investi în Păstrăvăria RIN

May 17, 2022

Copyright ©2014 - 2022 Toate drepturile rezervate | Site realizat de by DoKyd

  • Politici de confidențialitate
  • Termeni și condiții