Centrul Cultural ”Dacia” este duminică, 1 august, începând cu ora 11.00, gazdă a conferinței județene de alegeri a PMP Bistrița-Năsăud, mâine urmând să fie desemnată prin vot o nouă conducere de către cei 200 de delegați. Pentru funcția de președinte există o singură candidatură, cea a lui Ionuț Simionca.

”Este un moment important pentru noi. Așa cum se obișnuiește, după fiecare tură de alegeri locale și parlamentare se alege o nouă echipă la nivel central și județean. În luna martie, a fost aleasă echipa de conducere națională, iar acum urmează să fie organizate alegeri în fiecare județ.. Voi candida pentru funcția de președinte. Până în acest moment nu și-a mai depus altcineva candidatura pentru această funcție în afară de mine”.
Tot la aceste alegeri vor mai fi aleși secretarul general, funcție pentru care și-a depus candidatura Caius Cârcu, secretarii generali-adjuncți, secretarii executivi, vicepreședinții și trezorierul.