Trei bistriţeni fac parte din lotul României pentru Olimpiada de la Rio. Află cine sunt cei 96 de sportivi care ne vor reprezenta în Brazilia

Trei  bistriţeni  fac parte din lotul României pentru Olimpiada de la Rio. Află cine sunt cei 96 de sportivi care ne vor reprezenta în  Brazilia

Sportul din judeţul Bistriţa-Năsăud va fi reprezentat  la  Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (5-21 august) de un număr de trei sportivi. Este vorba de Bernadette Szocs şi Adrian Crişan, tenis de masă şi Gabriel Sîncrăian la haltere.  Potrivit site-ului COSR – Comitetul Olimpic Român – a fost aprobată componența Echipei Olimpice a României care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro și care cuprinde 96 de sportivi și 7 rezerve.

România va participa la 16 discipline sportive, iar cele mai numeroase loturi sunt cele de la atletism și canotaj, cu câte 18 sportivi.

De menționat prezența atletei Claudia Ștef (20 km marș), depistată pozitiv la meldonium, dar căreia COSR i-a permit să participe la JO 2016 având în vedere concentrația mică din proba sa. Deși s-a luat o decizie similară și în privința canoiștilor Leonid Carp și Andrei Ștefan Strat (C2 — 1.000 metri), aceștia nu figurează în lotul anunțat de COSR.

Portdrapelul echipei României la ceremonia de deschidere din 5 august va fi gimnasta Cătălina Ponor.

La JO 2012, de la Londra, România a participat cu 103 sportivi la 15 discipline.

ATLETISM (18): Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu (toți la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ștef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km marș), Marius Cocioran, Narcis Ștefan Mihăilă (ambii la 50 km marș), Alina Rotaru (săritura în lungime), Elena Andreea Panțuroiu, Cristina Bujin și Marian Oprea (toți la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea, Florina Pierdevară (ambele la 800 m), Bianca Răzor (400 m), Andrei Gag, Rareș Andrei Toader (ambii la aruncarea greutății), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole);

BOX (1): Mihai Nistor (cat. + 91 kg);

CANOTAJ (18+1): Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fără cârmaci , 4-), George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie (doi rame fără cârmaci, 2-), Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea și Irina Dorneanu (cazul său de dopaj este în curs de cercetare), la opt rame cu cârmaci, 8+, Iuliana Popa (rezervă), Elena Lavinia Târlea, Laura Oprea (doi rame fără cârmaci, 2-), Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă (dublu vâsle, categorie ușoară, L2x);

CICLISM (1): Serghei Țvetcov;

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3+1): Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean și Cătălina Ponor (toți la individual compus), Larisa Iordache (rezervă);

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1): Ana Luiza Filiorianu (individual compus);

HALTERE (4): Andreea Aanei (cat. +75 kg), Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg), Dumitru Captari (cat. 77 kg) și Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg);

HANDBAL FEMININ (14+2): portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu și Denisa Dedu (rezervă I), extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Ana Maria Tănăsie, extrema dreaptă Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu și Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu și Melinda Geiger, centrii Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu (rezervă II) și pivoții Oana Manea și Florina Chintoan;

ÎNOT (5): Robert Glință (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, ștafetă 4×100 m liber), Marius Radu (100 m liber, ștafetă 4×100 m liber), Alin Coste (ștafetă 4×100 m liber), Daniel Macovei (ștafetă 4×100 m liber);

JUDO (4+2): Monica Ungureanu (cat. 48 kg), Andreea Chițu (cat. 52 kg), Corina Căprioriu (cat. 57 kg) și Daniel Natea (cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) și Loredana Ohâi (cat. 57 kg) — parteneri de antrenament;

KAIAC-CANOE (6): Valentin Cameneschi, Aurelian Mădălin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Răzvan Oltean (K4 — 1.000 m), Iuliana Andreea Țăran, Irina Lauric (K2 — 500 m);

LUPTE (5): Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg), Ion Iulian Panait (cat. 66 kg) — greco-romane, Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg) — feminin, Ivan Guidea (cat. 57 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg) — lupte libere;

SCRIMĂ (5+1): Mălina Călugăreanu (floretă individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spadă individual și echipe); Loredana Dinu (rezervă — spada echipe);

TENIS DE MASĂ (5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu și echipe), Bernadette Cynthia Szocs (echipe), Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu (simplu);

TENIS (5): Simona Halep (simplu), Irina Begu, Monica Niculescu (simplu și dublu), Horia Tecău și Florin Mergea (dublu);

TIR SPORTIV (1): Alin George Moldoveanu (10 m pușcă aer comprimat).

 

 

Categoria: Sport