TENIS DE MASĂ: Aur european pentru Adina Diaconu, bronz pentru bistrițeancă Tania Plăian și Rareș Șipoș

TENIS DE MASĂ: Aur european pentru Adina Diaconu, bronz pentru bistrițeancă Tania Plăian și Rareș Șipoș


Adina Diaconu a devenit campioană europeană U21, iar Tania Plaian și Rareș Șipoș au cucerit medaliile de bronz la Campionatul European U21 din Portugalia.

Șase sportivi români au participat la Campionatul European U21, care s-a desfășurat în Gondomar, Portugalia, între 7-10 martie.

Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plaian, Cristian Pletea, Alex Manole şi Rareş Şipoş au luat parte la concursul european. Alături le-au fost antrenorii Viorel Filimon și Andrei Filimon.

În finala probei de simpu, Adina Diaconu a învins-o pe Maria Malanina (Rusia), scor 4-0 (13-11, 11-6, 11-9, 11-7). Tot în concursul feminin, Tania Plăian a fost învinsă de adversara Adinei Diaconu din finală, Maria Malanina, scor 1-4 (9-11, 7-11, 8-11, 11-6, 5-11)

La masculin, Rareș Șipoș a cedat în semifinală în fața grecului Ioannis Sgouropoulos, scor 3-4 (11-7, 5-11, 6-11, 4-11, 15-13, 12-10, 9-11).

andreeadragomanportugaliaSimplu feminin:

Optimi:

  • Tania Plaian – Christina Kallberg (Suedia) 4-1 (11-8, 11-6, 11-2, 10-12, 11-8)
  • Andreea Dragoman – Marie Migot (Franța), 4-0 (11-7, 12-10, 11-7, 11-5)
  • Adina Diaconu – Tatiana Kukulkova (Slovacia), 4-0 (11-4, 11-7, 13-11, 11-5)

taniaplaianportugalia

Sferturi:

  • Tania Plaian – Audrey Zarif (Franța), 4-3 (2-11, 12-10, 11-9, 7-11, 12-10, 8-11, 13-11)
  • Andreea Dragoman – Nadezhda Bogdanova (Belarus) 2-4 (5-11, 11-3, 6-11, 5-11, 11-6, 11-13)
  • Adina Diaconu – Oceane Guisnel (Franța) 4-0 (11-6, 11-9, 16-14, 11-6)

Semifinale:

  • Adina Diaconu – Nadezhda Bogdanova (Belarus) 4-0 (11-7, 11-3, 11-3, 11-8)
  • Tania Plaian – Maria Malanina (Rusia) 1-4 (9-11, 7-11, 8-11, 11-6, 5-11)

Finala:

Adina Diaconu – Maria Malanina (Rusia) 4-0 (13-11, 11-6, 11-9, 11-7)

 

Simplu masculin:

Optimi:

  • Cristian Pletea – Laurens Devos (Belgia) 4-0 (11-9, 11-5, 12-10, 11-8)
  • Rareș Șipoș – Florian Cnudde (Belgia), 4-1 (11-13, 11-7, 11-9, 11-6, 11-7)

siposportugaliaSferturi:

  • Cristian Pletea – Ioannis Sgouropoulos (Grecia), 1-4 (6-11, 12-14, 10-12, 11-6, 6-11)
  • Rareș Șipoș – Artur Abusev (Rusia) 4-1 (8-11, 11-5, 11-8, 11-6, 11-8)

Semifinale:

  • Rareș Șipoș – Ioannis Sgouropoulos (Grecia) 3-4 (11-7, 5-11, 6-11, 4-11, 15-13, 12-10, 9-11)

pleteaportugaliaDublu masculin:

Optimi:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Vladislav Ursu (Republica Moldova) – Maciej Kolodziejczyk (Austria) 3-1 (7-11, 11-4, 11-9, 12-10)

Sferturi: 

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Darko Jorgic/Peter Hribar (Slovenia) 0-3 (7-11, 3-11, 9-11)

 

Dublu feminin:

Optimi:

  • Adina Diaconu/Andreea Dragoman – Airi Avameri (Estonia)/Julia Slazak (Polonia) 3-1 (15-13, 11-7, 7-11, 11-6)
  • Tania Plaian/Andrea Perez (Spania) – Valeria Shcherbatych/Mariia Tailakova (Rusia) 3-0

Sferturi:

  • Adina Diaconu/Andreea Dragoman – Tin-Tin Ho (Anglia)/Karoline Mischek (Austria), 2-3 (11-8, 13-11, 5-11, 7-11, 7-11)
  • Tania Plaian/Andrea Perez (Spania) – Xuan Zhang (Spania)/Audrey Zarif (Franța) 1-3 (11-13, 11-9, 11-4, 11-2)

adinadiacnonuportugalia,

Categoria: Sport