vineri, aprilie 10, 2020
2.8 C
Bistrița
More

    PREMIILE  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2017: Află care sunt nominalizările!

    Must Read

    O persoană a aruncat cu FECALE într-o baie a Secției de Boli Infecțioase Bistrița!

    O persoană infectată cu Covid-19 si internată în secția Boli Infecțioase a Spitalului județean de urgență...

    Indolență și frică în vremea lui Covid. Poienile Reteagului, epicentrul epidemiei din Bistrița-Năsăud

    Declarate zonele roșii ale județului Bistrița-Năsăud, satul Poienile Reteagului sau Pintic, sat aparținător de...

    Aproape trei mii de combinezoane și peste 33 de mii de măști de protecție au ajuns în Bistrița-Năsăud, via Guvernul României

    Pompierii militari bistrițeni receptionează o nouă serie de echipamente de protecție, fiind vorba de al treilea transport aerian cu...
    Alin Cordoshttp://www.propolitica.ro
    ziar editat de MEDIA PROMPT COMMUNICATION SRL

     PREMII  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2017 se vor decerna astăzi, la ora 15.00, în sala de ședințe a consiliului municipal.

      

    I.1. Secţiunea învăţământ – propuneri  ISJ: rezultate la faza naţională pentru anul şcolar 2016-2017

     

    Pop Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
    99438/28.11.2017 ISJ Grecu Alexandru Pop Ilie Valentin Premiul I Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară
    99438/28.11.2017 ISJ Popa Bogdan Pop Valentin Premiul II Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală -Chitară
    99438/28.11.2017 ISJ Coptil Sebastian Cadmiel Trif Cristina/ Retegan Macedon Premiul II Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei – Ceramică
    99438/28.11.2017 ISJ Leonardi Carla Maria Pop Alina Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană
    99438/28.11.2017 ISJ Leonte Valentina Pop Alina Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană
    99438/28.11.2017 ISJ Iuga Alexandra Popa Ioana Premiul III Olimpiada Națională Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Canto Clasic
    99438/28.11.2017 ISJ Măierean Diana Andreea Mărginean Raluca Roxana Premiul III Olimpiada Națională de Pedagogie- Psihologie (Licee Pedagogice) – Psihologia Vârstelor
    99438/28.11.2017 ISJ Vălean Estera Domnica Arieșan Ilie Premiul III Olimpiada Națională de Religie – Religie Greco-Catolică
    99438/28.11.2017 ISJ Moldovan Alexandru Ioan Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana Premiul III Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări
    99438/28.11.2017 ISJ Onighi Nicoleta Andreea Avram Smaranda Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză
    99438/28.11.2017 ISJ Ciuruș Karina Ilinca Schuster Helena Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză
    99438/28.11.2017 ISJ Vlad Miruna Schuster Helena Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză
    99438/28.11.2017 ISJ Chirlejan Cristiana Teodora Onciu Silviu Mențiune Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă
    99438/28.11.2017 ISJ Muller Agnes Sztankovsky Eniko-Zsuzsanna Mențiune Olimpiada Națională Mikes Kelemen – Limba Maghiară
    99438/28.11.2017 ISJ Someșan Bianca Vălean Alexandru Mențiune Olimpiada Națională de Istorie
    99438/28.11.2017 ISJ Turcu Andreea Lăcrămioara Peter Crina Mențiune Olimpiada Națională de Geografie
    99438/28.11.2017 ISJ Hordoan Andrei Ungur Maria Gențiana Mențiune Olimpiada Națională de Fizică
    99438/28.11.2017 ISJ Petrușca Sergiu Sărmășan Adina Maria Mențiune Olimpiada Națională de Chimie
    99438/28.11.2017/

    95818/16.11.2017

    ISJ/ Micu Alexandra Micu Alexandra Maria Toderic Adriana Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică
    99438/28.11.2017 ISJ Tănasă Diana Alexandra Săplăcan Cornel Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică
    99438/28.11.2017 ISJ Rus Alexandra Cozma Gheorghe Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală – Oboi
    99438/28.11.2017 ISJ Costin Cosmina Pop Ilie Valentin Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară
    99438/28.11.2017 ISJ Suciu Paula Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie (Licee Pedagogice) – Managementul Clasei de Elevi
    99438/28.11.2017 ISJ Fechete Andrei Coman Marian Mențiune Olimpiada de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei -Grafică
    99438/28.11.2017 ISJ Bodescu Ștefania Duda Vasile Mențiune Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei – Istoria Artelor
    99438/28.11.2017 ISJ Hărănguș Sebastian Molnar Alina/Chiciudean Nastasia Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică – Limba și Literatura Română
    99438/28.11.2017 ISJ Moca Andrei Cătălin Gălățan Susana Mențiune Olimpiada Națională de Informatică
    99438/28.11.2017 ISJ Borcani Robert Raul Gălățan Constantin

    Gălățan Susana

    Mențiune Olimpiada Națională de Informatică
    99438/28.11.2017 ISJ Deac Alex Claudiu Chiciudean Nastasia Mențiune Olimpiada Națională de Matematică
    99438/28.11.2017 ISJ Ureche Traian Ioan Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări
    99438/28.11.2017 ISJ Crăciun Roxana Trișcaș Ionică Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică
    99438/28.11.2017 ISJ Pop Vlad Moisil Gabriela Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică
    99438/28.11.2017 ISJ Ciurea Alexandru Marius Bauer Agnes Cristina Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologia Informației –  Tehnologia Informației și a Comunicațiilor
    99438/28.11.2017 ISJ Măierean Diana Andreea Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie
    99438/28.11.2017 ISJ Rodilă Diana Paula Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie
    99438/28.11.2017 ISJ Suciu Lidia Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie

     

                                                                                                                                         

    1. Secţiunea sport:

     

    Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
    1. 100001/29.11.2017 DJST BN Csengeri Monica Chivu Adrian Campionatul European de Seniori – Haltere, aprilie 2017, Split, Croația

    locul  I la categoria 48 kg, stilul – smuls

    locul  II la categoria 48 kg, stilul  – aruncat

    locul II la categoria 48 kg,  la total

    Campionatul European de Juniori – Haltere,  Durres, Albania

    locul I la categoria 48 kg, stilul – smuls

    locul I la categoria 48 kg, stilul – aruncat

    locul I la categoria 48 kg, la total

    2. 100001/29.11.2017 DJST BN Martin Răzvan Saranciuc Mugur Campionatul European de Seniori – Haltere,  aprilie 2017, Split, Croația

    locul II la categoria 76 kg, stilul – smuls

    locul III la categoria 76 kg, stilul – aruncat

    locul III la categoria 76 kg, la total

    3. 100001/29.11.2017 DJST BN Szocs Bernadette Filipaș Marian

    Bulbuc Emilian

    Podar Mircea

    Răcilă Daniel

    Șteff  Meruțiu Mihaela

     

     

    Campionatul European de Seniori Echipe –Tenis de Masă – locul I pe echipe, Luxemburg

    4. 100001/29.11.2017 DJST BN Musteață Liana Muthi Marius Campionatul European de Juniori – Taekwondo, noiembrie 2017, Larnaca, Cipru

    locul II  – categoria 16 ani Kumite

    5. 100001/29.11.2017 DJST BN Plăian Tania Filipaș Marian

    Bulbuc Emilian

    Podar Mircea

    Răcilă Daniel

    Șteff Meruțiu Mihaela

     

    Campionatul European de Juniori – Tenis de Masă Guimaraes, Portugalia

    locul II pe echipe cadeți

     

    6. 100001/29.11.2017 DJST BN Sângeorzan Dragoș Sângeorzan Radu Campionatul European de Seniori – Karate Kyokushin, Sibiu, România

    locul III la  categoria seniori  – Kata individual

    7. 100001/29.11.2017 DJST BN Moldovan Luca Sângeorzan Radu Campionatul European de Juniori  – Karate Kyokushin, Sibiu, România

    locul I la categoria Kumite

    8. 100001/29.11.2017 DJST BN Sucutărdean Alexandru Zăpârțan Anghel Campionatul Național de Seniori – Culturism, Târgu Mureș, România

    locul  I la categoria 179 cm – man fizic

    Campionatul Balcanic – Culturism, Bar, Muntenegru

    locul II la categoria 179 cm – man fizic

    9. 100001/29.11.2017 DJST BN Chirlejan Cristiana

    Teodora

    Sângeorzan Radu Campionatul European de Tineret – Karate Kyokushin, Polonia

    locul V – Kata individual

    Campionatul Mondial – Karate Kyokushin

    locul V – Kumite, Sibiu, România

    10. 100001/29.11.2017 DJST BN Bățagă Cristian Pop Liviu

    Pop Augustin

    Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină – locul I (campion național absolut), Ploiești, România

    Component al lotului olimpic de gimnastică

    11. 100001/29.11.2017 DJST BN Echipa de gimnastică masculină artistică CSM Bistrița Pop Liviu

    Pop Augustin

    Burduhos Cornel

     

    Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină –   locul II cu echipa Ploiești, România

    12. 100001/29.11.2017 DJST BN Echipa de gimnastică masculină artistică LPS Pop Liviu

    Pop Augustin

    Burduhos Cornel

     

    Campionatul Național de Juniori – Gimnastică Artistică Masculină – locul II cu echipa Ploiești, România

    13. 99425/20.11.2017 Mârza Teodor Ioan Bălan Briana Cleopatra Cătălin Ardelean Locul 1 la Campionate Naționale Individuale pentru Copii și Juniori – Dezlegări, fete 16 ani, Băile Felix, februarie 2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

    Locul II la Campionatele Naționale Individuale de Șah Clasic pentru Copii, Juniori și Tineret – finala șah clasic fete 16 ani, Băile Felix, fete. 16 ani, februarie  2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

    Component al echipei de șah de seniori a Bistriței.

    14. 100167/29.11.2017 Dobraniș Vasile Dobraniș Denis Vîrtic Teodor Campionatul  Național de  GO Juniori,  la categoria sub 14 ani – locul I, aprilie 2017

    Campionatul Național de Tineret la GO VEST, aprilie 2017

    locul 5 la Campionatul European de GO, categoria sub 16 ani,  Grenoble, Franța

    locul 11 la Campionatul Mondial de GO, categoria sub 16 ani de la Chiang Mai, Thailanda

    Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Darius

    Se antrenează de la 4 ani la Go și de la 5 ani face dans sportiv de performanță

    15. 100167/29.11.2017 Dobraniș Vasile Dobraniș Darius  

     

     

    Vîrtic Teodor

    Campionatul Național de GO Juniori, categoria sub 18 ani- locul I, aprilie 2017

    Campionatul Național de Tineret GO VEST- locul II, aprilie 2017

    Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Denis

     

    16. 99457/28.11.2017 Budușan Florica Echipa  „Noua Generație„ – Clubul de Dans Sportiv Floris  

    Budușan Florica

    Berengea Horațiu

    Loc I  Cupa Floris – formația de dans latino american „Line Dance”, aprilie 2017, Bistrița

    Loc I Cupa Floris – formația „Sucitoarele”, aprilie 2017, Bistrița

    Loc I Concurs Național Napoca Dance Festival, formația „Line Dance”, noiembrie 2017, Cluj Napoca

     

     

    III. Secţiunea cultură:

     

    Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Nominalizat de Premiu/ rezultate obţinute
    1. 97710/22.11.2017 Victoria Fătu Nalațiu Victoria Fătu Nalațiu Victoria Fătu Nalațiu Concursul Europoesie Unicef 2017- diplomă de onoare- la poezie pentru copii

    Paris- lansare de carte “Împrietenirea cu frumosul într-alt cer de poezie“, 3 expoziții de pictură de grup, recital de versuri, poezie prezentată și recitată la Zilele Europei

    Viena- expunerea a 3 cărți la Târgul Cărții, 12 noiembrie 2017

    Canada – 4 pag publicate în Revista Destine literare, aprilie 2017

    Australia- Embleme profesionale

    Publicație carte-  Carte de teatru „Risipa de vise”

    2. 96581/17.11.2017 Casa de Cultură a Sindicatelor Alexandru Cristian Miloș Câțcăoan Alexandru  A publicat antologia de poezie în limba albaneză „Ascuns între stele”, distinsă cu Diploma de Onoare a Asociației Culturale a Albanezilor din România

    A publicat o antologie în limba sârbă “Oameni, stele, rachete” – a primit premiul pentru debut în limba sârbă la Festivalul Internațional de Poezie „Drumuri de spice”, iulie, Serbia Premiul Special al juriului la Festivalul Național de Poezie „George Coșbuc”, octombrie 2017

    A publicat cartea “Poemele Vidului/ The poesus of the Void”- traducere în limba română de Zorin Diaconescu

    Fondatorul Școlii de Cosmopoezie

    3. 99926/29.11.2017

     

    Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița Miron Duca  

     

    Mircea Oliv

    – nume de referință în pictura românească

    – expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

    – expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

    4. 99926/29.11.2017

     

    Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița Marcel Lupșe  

     

    Mircea Oliv

    – nume de referință în pictura românească

    – expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

    – expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

     

     

    1. Secţiunea ştiinţă şi economie:

     

    Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
    1.

     

    99965/29.11.2017 Camera de Comerț și Industrie David Mircea  

     

     

    Vasile Bar

    – director tehnic la RAAL S.A. Bistrița, coautor al unor brevete de invenție (schimbătoare de căldură de diverse tipuri, procedee de răcire și eliminare a condensului, etc.)

    Aplicarea acestor brevete a condus la creșteri de productivitate, creșterea duratei de viață a produselor, scăderea costurilor de fabricație, scăderea greutății specifice pe unitate de produs, etc.)

     

     

    1. Secţiunea diverse:

     

    Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
    1. 99461/28.11.2017 Baranyai Lucia Tatiana Școala de Dans  Dance Stars Academy  

     

    Baranyai Lucia Tatiana

    Loc I, II , III Concurs Național de Dans „Buburuza de Aur„ , aprilie 2017

    Loc I, II – Concurs Național de Dans „Dance Art Competition”, aprilie 2017

    Loc I, III Festival-Concurs pentru Amatori cu caracter Internațional de Dans “Dance Art Open România“, Năvodari, iulie 2017

    Calificare la Campionatele Mondiale Veneția 2018

    2.  

     

    98533/24.11.2017

     

    Complexul Muzeal Județen Bistrița- Năsăud

     

     

    Gaiu Corneliu

     

    Gavrilaș Vasilichi George Alexandru

    -a îndeplinit pe rând diferite funcții în slujba culturii, istoriei orașului și a județului, în prezent director al Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud

    -participări la diferite congrese și întâlniri ale istoricilor peste hotare

    -a desfășurat muncă de documentare și cercetare

    -între 1993-2015- membru al Comisiei Zonale a Monumentelor Istorie

     

     

    3.

    99816/29.11.2017 Curteanu Mihaela Matei Moisil  

     

     

     

     

     

     

    Curteanu Mihaela

     

    Cupa României de downhill și enduro la juniori ;

    – locul I la Bistrița Enduro și Metal Enduro Reșița

    – locul II la Thermal Enduro și Băișoara Enduro

    Campionatul național de downhill și enduro la juniori;

    – locul 1 la Sinaia și  Piatra Neamț

    Cupa Națională de Downhill a României;

    – locul 1 Cupa Națională de Downhill a României la Cheile Grădiștei, Vatra Dornei, Băișoara, și  Harghita

    – locul 1 Campionatul Național de Downhill a României Sinaia

    – locul 1 Downhill Rookies Austria și Germania

    – locul 2 în clasamentul general la Downhill IXS Rookies Europa.

    La doar 16 ani, devine primul rider român de downhill care obține o asemenea performanță internațională la această categorie, punând Bistrița pe harta ciclismului european.

    4. 99622/28.11.2017

    99629/28.11.2017

    Pătru Cristian/

    Liga Română de Spinning

    Dragotă Cristian Viorel Pătru Cristian/

    Președinte ing. Morcovescu Marian

    Campion Mondial la Pescuit Sportiv, Rusia

    Campion Național al României, 2017

    Membru al Lotului Național pentru Campionatul Mondial din Anglia – în 2018

    5. 99320/28.11.2017 Asociația „Armonia” Bistrița Vergu Anamaria Șular Igna- Claudiu – Realizator emisiuni săptămânale la OrizontTV de folclor, promovează cultura populară și tradițiile.

    -De doi an este fotomodel în scaunul rulant și reprezintă Bistrița la toate evenimentele de moda Atipic Beauty din România și străinătate

    -A primit Diploma de Excelență a revistei “Povești de Cluj”

    -Are propria afacere de familie „Lavandă de Dumbravă”

    -în prezent realizează o colaborare cu GAT Films Transilvania fiind parte din proiectul cinematografic “The Secret Pin-up Island”

     

    - Advertisement -
    - Advertisement -

    Latest News

    O persoană a aruncat cu FECALE într-o baie a Secției de Boli Infecțioase Bistrița!

    O persoană infectată cu Covid-19 si internată în secția Boli Infecțioase a Spitalului județean de urgență...

    Indolență și frică în vremea lui Covid. Poienile Reteagului, epicentrul epidemiei din Bistrița-Năsăud

    Declarate zonele roșii ale județului Bistrița-Năsăud, satul Poienile Reteagului sau Pintic, sat aparținător de comuna Teaca, par deja niște...

    Aproape trei mii de combinezoane și peste 33 de mii de măști de protecție au ajuns în Bistrița-Năsăud, via Guvernul României

    Pompierii militari bistrițeni receptionează o nouă serie de echipamente de protecție, fiind vorba de al treilea transport aerian cu echipamente medicale din Coreea de Sud,...

    7 decese în Bistrița-Năsăud. Ultimul e un bărbat de 51 de ani fără probleme de sănătate. La nivel național: 220

    A fost înregistrat cel de-al șaptelea deces cauzat de Covid 19 în județul Bistrița-Năsăud. E vorba de un bărbat de 51 de...

    Primul rezultat de analiză COVID 19 din Bistrița-Năsăud . Vezi cum arată

    Avem primul rezultat de analiză CoVid-19, realizat la noi în județ! Anunțul este făcut de președintele CJ...
    - Advertisement -

    More Articles Like This

    - Advertisement -