PREMIILE  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2017: Află care sunt nominalizările!

PREMIILE  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2017: Află care sunt nominalizările!

 PREMII  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRIŢA 2017 se vor decerna astăzi, la ora 15.00, în sala de ședințe a consiliului municipal.

  

I.1. Secţiunea învăţământ – propuneri  ISJ: rezultate la faza naţională pentru anul şcolar 2016-2017

 

Pop Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
99438/28.11.2017 ISJ Grecu Alexandru Pop Ilie Valentin Premiul I Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară
99438/28.11.2017 ISJ Popa Bogdan Pop Valentin Premiul II Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală -Chitară
99438/28.11.2017 ISJ Coptil Sebastian Cadmiel Trif Cristina/ Retegan Macedon Premiul II Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei – Ceramică
99438/28.11.2017 ISJ Leonardi Carla Maria Pop Alina Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană
99438/28.11.2017 ISJ Leonte Valentina Pop Alina Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană
99438/28.11.2017 ISJ Iuga Alexandra Popa Ioana Premiul III Olimpiada Națională Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Canto Clasic
99438/28.11.2017 ISJ Măierean Diana Andreea Mărginean Raluca Roxana Premiul III Olimpiada Națională de Pedagogie- Psihologie (Licee Pedagogice) – Psihologia Vârstelor
99438/28.11.2017 ISJ Vălean Estera Domnica Arieșan Ilie Premiul III Olimpiada Națională de Religie – Religie Greco-Catolică
99438/28.11.2017 ISJ Moldovan Alexandru Ioan Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana Premiul III Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări
99438/28.11.2017 ISJ Onighi Nicoleta Andreea Avram Smaranda Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză
99438/28.11.2017 ISJ Ciuruș Karina Ilinca Schuster Helena Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză
99438/28.11.2017 ISJ Vlad Miruna Schuster Helena Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză
99438/28.11.2017 ISJ Chirlejan Cristiana Teodora Onciu Silviu Mențiune Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă
99438/28.11.2017 ISJ Muller Agnes Sztankovsky Eniko-Zsuzsanna Mențiune Olimpiada Națională Mikes Kelemen – Limba Maghiară
99438/28.11.2017 ISJ Someșan Bianca Vălean Alexandru Mențiune Olimpiada Națională de Istorie
99438/28.11.2017 ISJ Turcu Andreea Lăcrămioara Peter Crina Mențiune Olimpiada Națională de Geografie
99438/28.11.2017 ISJ Hordoan Andrei Ungur Maria Gențiana Mențiune Olimpiada Națională de Fizică
99438/28.11.2017 ISJ Petrușca Sergiu Sărmășan Adina Maria Mențiune Olimpiada Națională de Chimie
99438/28.11.2017/

95818/16.11.2017

ISJ/ Micu Alexandra Micu Alexandra Maria Toderic Adriana Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică
99438/28.11.2017 ISJ Tănasă Diana Alexandra Săplăcan Cornel Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică
99438/28.11.2017 ISJ Rus Alexandra Cozma Gheorghe Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală – Oboi
99438/28.11.2017 ISJ Costin Cosmina Pop Ilie Valentin Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară
99438/28.11.2017 ISJ Suciu Paula Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie (Licee Pedagogice) – Managementul Clasei de Elevi
99438/28.11.2017 ISJ Fechete Andrei Coman Marian Mențiune Olimpiada de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei -Grafică
99438/28.11.2017 ISJ Bodescu Ștefania Duda Vasile Mențiune Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei – Istoria Artelor
99438/28.11.2017 ISJ Hărănguș Sebastian Molnar Alina/Chiciudean Nastasia Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică – Limba și Literatura Română
99438/28.11.2017 ISJ Moca Andrei Cătălin Gălățan Susana Mențiune Olimpiada Națională de Informatică
99438/28.11.2017 ISJ Borcani Robert Raul Gălățan Constantin

Gălățan Susana

Mențiune Olimpiada Națională de Informatică
99438/28.11.2017 ISJ Deac Alex Claudiu Chiciudean Nastasia Mențiune Olimpiada Națională de Matematică
99438/28.11.2017 ISJ Ureche Traian Ioan Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări
99438/28.11.2017 ISJ Crăciun Roxana Trișcaș Ionică Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică
99438/28.11.2017 ISJ Pop Vlad Moisil Gabriela Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică
99438/28.11.2017 ISJ Ciurea Alexandru Marius Bauer Agnes Cristina Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologia Informației –  Tehnologia Informației și a Comunicațiilor
99438/28.11.2017 ISJ Măierean Diana Andreea Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie
99438/28.11.2017 ISJ Rodilă Diana Paula Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie
99438/28.11.2017 ISJ Suciu Lidia Mărginean Raluca Roxana Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie

 

                                                                                                                                     

  1. Secţiunea sport:

 

Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
1. 100001/29.11.2017 DJST BN Csengeri Monica Chivu Adrian Campionatul European de Seniori – Haltere, aprilie 2017, Split, Croația

locul  I la categoria 48 kg, stilul – smuls

locul  II la categoria 48 kg, stilul  – aruncat

locul II la categoria 48 kg,  la total

Campionatul European de Juniori – Haltere,  Durres, Albania

locul I la categoria 48 kg, stilul – smuls

locul I la categoria 48 kg, stilul – aruncat

locul I la categoria 48 kg, la total

2. 100001/29.11.2017 DJST BN Martin Răzvan Saranciuc Mugur Campionatul European de Seniori – Haltere,  aprilie 2017, Split, Croația

locul II la categoria 76 kg, stilul – smuls

locul III la categoria 76 kg, stilul – aruncat

locul III la categoria 76 kg, la total

3. 100001/29.11.2017 DJST BN Szocs Bernadette Filipaș Marian

Bulbuc Emilian

Podar Mircea

Răcilă Daniel

Șteff  Meruțiu Mihaela

 

 

Campionatul European de Seniori Echipe –Tenis de Masă – locul I pe echipe, Luxemburg

4. 100001/29.11.2017 DJST BN Musteață Liana Muthi Marius Campionatul European de Juniori – Taekwondo, noiembrie 2017, Larnaca, Cipru

locul II  – categoria 16 ani Kumite

5. 100001/29.11.2017 DJST BN Plăian Tania Filipaș Marian

Bulbuc Emilian

Podar Mircea

Răcilă Daniel

Șteff Meruțiu Mihaela

 

Campionatul European de Juniori – Tenis de Masă Guimaraes, Portugalia

locul II pe echipe cadeți

 

6. 100001/29.11.2017 DJST BN Sângeorzan Dragoș Sângeorzan Radu Campionatul European de Seniori – Karate Kyokushin, Sibiu, România

locul III la  categoria seniori  – Kata individual

7. 100001/29.11.2017 DJST BN Moldovan Luca Sângeorzan Radu Campionatul European de Juniori  – Karate Kyokushin, Sibiu, România

locul I la categoria Kumite

8. 100001/29.11.2017 DJST BN Sucutărdean Alexandru Zăpârțan Anghel Campionatul Național de Seniori – Culturism, Târgu Mureș, România

locul  I la categoria 179 cm – man fizic

Campionatul Balcanic – Culturism, Bar, Muntenegru

locul II la categoria 179 cm – man fizic

9. 100001/29.11.2017 DJST BN Chirlejan Cristiana

Teodora

Sângeorzan Radu Campionatul European de Tineret – Karate Kyokushin, Polonia

locul V – Kata individual

Campionatul Mondial – Karate Kyokushin

locul V – Kumite, Sibiu, România

10. 100001/29.11.2017 DJST BN Bățagă Cristian Pop Liviu

Pop Augustin

Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină – locul I (campion național absolut), Ploiești, România

Component al lotului olimpic de gimnastică

11. 100001/29.11.2017 DJST BN Echipa de gimnastică masculină artistică CSM Bistrița Pop Liviu

Pop Augustin

Burduhos Cornel

 

Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină –   locul II cu echipa Ploiești, România

12. 100001/29.11.2017 DJST BN Echipa de gimnastică masculină artistică LPS Pop Liviu

Pop Augustin

Burduhos Cornel

 

Campionatul Național de Juniori – Gimnastică Artistică Masculină – locul II cu echipa Ploiești, România

13. 99425/20.11.2017 Mârza Teodor Ioan Bălan Briana Cleopatra Cătălin Ardelean Locul 1 la Campionate Naționale Individuale pentru Copii și Juniori – Dezlegări, fete 16 ani, Băile Felix, februarie 2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

Locul II la Campionatele Naționale Individuale de Șah Clasic pentru Copii, Juniori și Tineret – finala șah clasic fete 16 ani, Băile Felix, fete. 16 ani, februarie  2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

Component al echipei de șah de seniori a Bistriței.

14. 100167/29.11.2017 Dobraniș Vasile Dobraniș Denis Vîrtic Teodor Campionatul  Național de  GO Juniori,  la categoria sub 14 ani – locul I, aprilie 2017

Campionatul Național de Tineret la GO VEST, aprilie 2017

locul 5 la Campionatul European de GO, categoria sub 16 ani,  Grenoble, Franța

locul 11 la Campionatul Mondial de GO, categoria sub 16 ani de la Chiang Mai, Thailanda

Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Darius

Se antrenează de la 4 ani la Go și de la 5 ani face dans sportiv de performanță

15. 100167/29.11.2017 Dobraniș Vasile Dobraniș Darius  

 

 

Vîrtic Teodor

Campionatul Național de GO Juniori, categoria sub 18 ani- locul I, aprilie 2017

Campionatul Național de Tineret GO VEST- locul II, aprilie 2017

Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Denis

 

16. 99457/28.11.2017 Budușan Florica Echipa  „Noua Generație„ – Clubul de Dans Sportiv Floris  

Budușan Florica

Berengea Horațiu

Loc I  Cupa Floris – formația de dans latino american „Line Dance”, aprilie 2017, Bistrița

Loc I Cupa Floris – formația „Sucitoarele”, aprilie 2017, Bistrița

Loc I Concurs Național Napoca Dance Festival, formația „Line Dance”, noiembrie 2017, Cluj Napoca

 

 

III. Secţiunea cultură:

 

Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Nominalizat de Premiu/ rezultate obţinute
1. 97710/22.11.2017 Victoria Fătu Nalațiu Victoria Fătu Nalațiu Victoria Fătu Nalațiu Concursul Europoesie Unicef 2017- diplomă de onoare- la poezie pentru copii

Paris- lansare de carte “Împrietenirea cu frumosul într-alt cer de poezie“, 3 expoziții de pictură de grup, recital de versuri, poezie prezentată și recitată la Zilele Europei

Viena- expunerea a 3 cărți la Târgul Cărții, 12 noiembrie 2017

Canada – 4 pag publicate în Revista Destine literare, aprilie 2017

Australia- Embleme profesionale

Publicație carte-  Carte de teatru „Risipa de vise”

2. 96581/17.11.2017 Casa de Cultură a Sindicatelor Alexandru Cristian Miloș Câțcăoan Alexandru  A publicat antologia de poezie în limba albaneză „Ascuns între stele”, distinsă cu Diploma de Onoare a Asociației Culturale a Albanezilor din România

A publicat o antologie în limba sârbă “Oameni, stele, rachete” – a primit premiul pentru debut în limba sârbă la Festivalul Internațional de Poezie „Drumuri de spice”, iulie, Serbia Premiul Special al juriului la Festivalul Național de Poezie „George Coșbuc”, octombrie 2017

A publicat cartea “Poemele Vidului/ The poesus of the Void”- traducere în limba română de Zorin Diaconescu

Fondatorul Școlii de Cosmopoezie

3. 99926/29.11.2017

 

Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița Miron Duca  

 

Mircea Oliv

– nume de referință în pictura românească

– expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

– expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

4. 99926/29.11.2017

 

Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița Marcel Lupșe  

 

Mircea Oliv

– nume de referință în pictura românească

– expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

– expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

 

 

  1. Secţiunea ştiinţă şi economie:

 

Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
1.

 

99965/29.11.2017 Camera de Comerț și Industrie David Mircea  

 

 

Vasile Bar

– director tehnic la RAAL S.A. Bistrița, coautor al unor brevete de invenție (schimbătoare de căldură de diverse tipuri, procedee de răcire și eliminare a condensului, etc.)

Aplicarea acestor brevete a condus la creșteri de productivitate, creșterea duratei de viață a produselor, scăderea costurilor de fabricație, scăderea greutății specifice pe unitate de produs, etc.)

 

 

  1. Secţiunea diverse:

 

Nr. crt. Data depunerii Cine propune Nominalizare Profesor / antrenor Premiu/ rezultate obţinute
1. 99461/28.11.2017 Baranyai Lucia Tatiana Școala de Dans  Dance Stars Academy  

 

Baranyai Lucia Tatiana

Loc I, II , III Concurs Național de Dans „Buburuza de Aur„ , aprilie 2017

Loc I, II – Concurs Național de Dans „Dance Art Competition”, aprilie 2017

Loc I, III Festival-Concurs pentru Amatori cu caracter Internațional de Dans “Dance Art Open România“, Năvodari, iulie 2017

Calificare la Campionatele Mondiale Veneția 2018

2.  

 

98533/24.11.2017

 

Complexul Muzeal Județen Bistrița- Năsăud

 

 

Gaiu Corneliu

 

Gavrilaș Vasilichi George Alexandru

-a îndeplinit pe rând diferite funcții în slujba culturii, istoriei orașului și a județului, în prezent director al Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud

-participări la diferite congrese și întâlniri ale istoricilor peste hotare

-a desfășurat muncă de documentare și cercetare

-între 1993-2015- membru al Comisiei Zonale a Monumentelor Istorie

 

 

3.

99816/29.11.2017 Curteanu Mihaela Matei Moisil  

 

 

 

 

 

 

Curteanu Mihaela

 

Cupa României de downhill și enduro la juniori ;

– locul I la Bistrița Enduro și Metal Enduro Reșița

– locul II la Thermal Enduro și Băișoara Enduro

Campionatul național de downhill și enduro la juniori;

– locul 1 la Sinaia și  Piatra Neamț

Cupa Națională de Downhill a României;

– locul 1 Cupa Națională de Downhill a României la Cheile Grădiștei, Vatra Dornei, Băișoara, și  Harghita

– locul 1 Campionatul Național de Downhill a României Sinaia

– locul 1 Downhill Rookies Austria și Germania

– locul 2 în clasamentul general la Downhill IXS Rookies Europa.

La doar 16 ani, devine primul rider român de downhill care obține o asemenea performanță internațională la această categorie, punând Bistrița pe harta ciclismului european.

4. 99622/28.11.2017

99629/28.11.2017

Pătru Cristian/

Liga Română de Spinning

Dragotă Cristian Viorel Pătru Cristian/

Președinte ing. Morcovescu Marian

Campion Mondial la Pescuit Sportiv, Rusia

Campion Național al României, 2017

Membru al Lotului Național pentru Campionatul Mondial din Anglia – în 2018

5. 99320/28.11.2017 Asociația „Armonia” Bistrița Vergu Anamaria Șular Igna- Claudiu – Realizator emisiuni săptămânale la OrizontTV de folclor, promovează cultura populară și tradițiile.

-De doi an este fotomodel în scaunul rulant și reprezintă Bistrița la toate evenimentele de moda Atipic Beauty din România și străinătate

-A primit Diploma de Excelență a revistei “Povești de Cluj”

-Are propria afacere de familie „Lavandă de Dumbravă”

-în prezent realizează o colaborare cu GAT Films Transilvania fiind parte din proiectul cinematografic “The Secret Pin-up Island”

 

Categoria: EVENIMENT