Liga Florilor, Etapa a 13-a: Gloria 2018 Bistriţa învinsă de Râmnicu Vâlcea: 28-23

Etapa a 13-a s-a dovedit una  cu ghinion pentru fetele antrenate de Paşca şi Moldovan, partida cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor final 28 la 23.  Din păcate, Bistriţa pierde în faţa unei echipe gazde, după ce a dominat primele 15 minute ale primei reprize, scorul fiind de 1 la 4.  După un joc relativ echilbrat, cu două linii defensive capabile să blocheze orice fel de agresiune, Vâlcea revine în joc, Bistriţa se retrage în propria jumătate de teren, aşteptând greşelile atacantelor. Prima repriză se încheie la o diferenţă de doar 2 goluri, 11 -9,  dar în repriza a doua, lupta de înteţeşte, după jumătatea acesteia putând deja să consemnăm căderea definitivă a a apărării Gloriei . Se simte şi diferenţa de valoare, dar şi a formei fizice. Aşa cum era de aşteptat, Vâlcea câştigă la scorul de 28 la 23 partida şi revine pe primul loc din clasamentul Ligii Florilor.

După cele două înfrângeri consecutive, Galaţi, respectiv Vâlcea, Gloria 2018 Bistriţa rămâne pe locul al 9-lea cu 15 puncte, fetele lui Paşca urmând să ia o scurtă pauză, după care, pe data de 30 ianuarie, să joace acasă  contra Măgurii Cisnădie.

Categoria: Sport