Liga 1: Steaua – Dinamo 1-1/ Al cincilea derby consecutiv incheiat la egalitate

Steaua si Dinamo au terminat la egalitate cel de-al 165-lea derby din istorie, scor 1-1, in a cincea etapa din Liga 1. Primul gol al partidei de pe Arena Nationala a fost marcat de Dorin Rotariu, in minutul 11. Steaua a restabilit egalitatea 6 minute mai tarziu prin William de Amorim. Dinamo ramane lider in clasamentul Ligii 1, cu un punct avans fata de marea rivala.

Echipele de start:

Steaua:
Fl. Nita – Enache, Tamas, Mitrea, Momcilovic – Ad. Popa, N. Stanciu (cpt), Boldrin, Hamroun – Fl. Tanase, De Amorim. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: V. Cojocaru – Tudorie, Muniru, Aganovic, Achim, Ov. Popescu, Bourceanu.

Dinamo:
Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja (cpt), St. Filip – Hanca, Busuladzic, Palic – D. Rotariu, Gnohere, V. Lazar. Antrenor: Ioan Andone.

Rezerve: Penedo – M. Popescu, D. Popa, P. Petre, Vl. Olteanu, I. Serban, A. Marc.

Dinamo este liderul clasamentului, cu 10 puncte, in timp ce Steaua se afla pe pozitia a doua, la o diferenta de un punct de marea rivala.

In sezonul trecut, cele doua echipe s-au intalnit de 6 ori, iar 5 dintre partide s-au incheiat la egalitate. Dinamo s-a impus in etapa a 18-a, scor 3-1.

In 164 de intalniri directe in toate competitiile, Steaua detine un mic avantaj, reusind sa se impuna de 57 de ori. “Alb-rosii” au obtinut 55 de succese in fata Stelei.

Partida a fost condusa la centru de bucuresteanul Radu Petrescu, care va fi ajutat la cele doua tuse de catre asistentii Marinescu Vasile si Ghinguleac Adrian Radu (ambii din Bucuresti). Al patrulea oficial va fi Marcel Bîrsan, tot din Capitala, in timp ce observator de arbitri a fost desemnat Aron Huzu (Sibiu).

Categoria: Sport