Finala Cupei Romaniei-faza judeteana: FC Bistrita – Minerul Rodna 3-1 (2-0)

FC Bistrita a obtinut primul trofeu din acest an si asta in urma victoriei obtinute in finala Cupei Romaniei faza judeteana, desfasurata astazi pe stadionul „Jean Padureanu”.

Pe un stadion deloc gol asa cum eram obisnuiti, cele circa 800 de persoane reusind sa creeze o atmosfera frumoasa, echipa noastra a inceput inca din primele minute sa domine, stereotip ce-i drept aceasta finala. Deschiderea scorului se face in minutul 20, atunci cand mingea ii joaca feste portarului din Rodna, acesta apreciind gresit traiectoria acesteia, iar mingea ajunge la atacantul Catalin Bucur, care nu iarta si marcheaza. Dupa alte cateva minute, Sadi Akari si acelasi Catalin Bucur au sansa sa mareasca avantajul de pe tabela, insa scorul ramane 1-0. In minutul 34 in urma unui corner executat de pe partea stanga, Cristian Pop si Robert Hasnas rateaza in aceeasi faza contactul cu balonul din doi metri, iar imediat dupa aceasta faza Vasile Lup il serveste foarte bine din nou pe Catalin Bucur, insa sutul acestuia trece milimetric peste transversala. Minutul 42 aduce schimbarea scorului pe tabela, Razvan Tigorean reusind golul meciului cu o executie superba de la aproximativ 25 de metri lateral dreapta. Nici nu stim daca a vrut sa centreze sau sa puna mingea acolo, insa executia a fost una de povestit nepotilor.

Pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic serios, cu exceptia barei lui Doru Conon. In repriza secunda insa cei din Rodna ies mai mult la joc, reusesc sa se apropie mai mult de poarta lui Lucian Trif, si chiar il pun in dificultate in minutul 49 atunci cand sutul este respinsa cu greu de pe linia portii de acesta. Doua minute mai tarziu echipa din Rodna reintra in joc prin golul marcat printr-un sut la firul ierbii in coltul lung al portarului nostru. De partea cealalta Tiberiu Rus are sansa desprinderii, insa sutultrece de putin pe langa bara din dreapta a portii rodnene. Minerul nu renunta si pe contraatac are sansa egalarii, insa sutul este blocat de un fundas al echipei noastre. Scapam cu fata curata din aceasta faza, iar mai departe adversarul cade fizic si nu mai poate pune in pericol poarta noastra. Pana la final Razvan Tigorean mai loveste o data bara portii adverse, iar Sergiu Costin executa periculos o lovitura libera de la 35 de metri care este respinsa in fata pana la Abiel Deac. Acesta nu rateaza si inscrie ultimul gol al partidei, o partida destul de frumoasa, insa apatica pe alocuri, probabil si din cauza caldurii de afara.

Prin aceasta cale, FC Bistrita reuseste sa isi adjudece pentru prima data de la infiintarea ei trofeul cupei Romaniei faza judeteana si pregateste intens ultima partida din campionat, contra celor de la Vointa Cetate.

FC Bistrita: Lucian Trif – Tiberiu Rus, Robert Hasnas, Alin Chibulcutean, Cristian Pop – Vasile Lup, Doru Conon, Sergiu Costin, Razvan Tigorean – Sadi Akari, Catalin Bucur; au mai jucat: Paul Chiorean, Dionisie Dradici, Otniel Sighiartau si Abiel Deac; marcatori: Catalin Bucur, Razvan Tigorean, Abiel Deac.

Categoria: Sport