Debut cu dreptul: CSM Bistrița-CSU Oradea 39-13 (22-7)

h1 h2

Fetele lui Pașca și Moldovan au pornit cu dreptul în noul sezon competițional, reușind o victorie facilă în partida jucată astăzi cu mai puțin experimentatele handbaliste de la CSU Oradea. Diferența de valoare între cele două combatante a fost cât se poate de vizibilă încă din primele minute ale primei reprize, răstimp în care bistrițencele s-au năpustit, efectiv, asupra porții echipei oaspete. Cu 22 la 7, scor înregistrat la pauză, repriza a doua a fost s-a transformat într-un antrenament cu public al bistrițenecelor, scor final 39-13.

Horațiu Pașca (antrenor CSM Bistrița): “Bistriţa are un lot valoros, însă nici adversarul nu a fost unul de calibru. Este o echipă nou înfiinţată, care-şi propune să crească treptat, uşor, uşor. Cred că, totuşi, cam aceasta este diferenţa reală. Când ai un adversar uşor şi vrei să promovezi, cam aceasta trebuie să fie diferenţa de scor.  Mă bucur că am reuşit să începem campionatul cu o victorie acasă, cu o victorie categorică. Sper să o ţinem tot aşa. Toate jucătoarele care au venit au adus un plus de încredere echipei, au adus un plus de experienţă şi mă bucur foarte mult că jucătoarele pe care le avem noi cresc alături de cele cu experienţă. Am avut emoţii, necunoscând echipa, nu aveam informaţii despre ele. Sincer, fără să fiu lipsit de modestie, mă aşteptam să câştigăm acest joc şi mă bucură că am făcut-o de maniera aceasta”, a spus Pașca.

CSM BISTRIȚA: Roxana Caragea şi Claudia Cetăţeanu (portari), Lia Cira (2 goluri marcate), Oana Chirilă (2),  Bianca Zegrean (2), Simina Vezentan (5), Andrada Maior –Paşca (4), Iulia Szabo (1), Oana Cârstea (11 goluri), Denisa Dorhoi (1), Andreea Bărbos (1), Cristina Andriţă(1), Ioana Tămaş (3), Georgeta Diniş -Vârtic(2) şi  Alexandra Ciunt (4).

Seria B: rezultate

CSU RESITA – SC MURESUL TG MURES 30-13 (12-6)

CSU DE VEST TIMISOARA  – ACS AVRAM IANCU ARAD 41-19 (20-11)

CS SEPSI FIC SF. GHEORGHE – SCM PITESTI 32-33 (14-17)