Alin Florin Cioancă, fondistul bistriţean care participă la Olimpiada Albă de la PyeongChang

Alin Florin Cioancă, fondistul bistriţean care participă la Olimpiada Albă de la PyeongChang

Sportivul Alin Florin Cioancă de la CSM Bistriţa va face parte din delegaţia României care va participa la Jocurile Olimpice de la PyeongChang, care se desfăşoară în perioada 9-25 februarie. Elevul antrenorului Rodica Drăguş şi-a obţinut calificarea în urma participării la Campionatul Mondial U23, unde a obţinut locul VI, din Elveţia.

A XXIII-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă se desfăşoară în Republica Coreea (Coreea de Sud), între 9 şi 25 februarie 2018, la 30 de ani după JO de vară de la Seul, din 1988. Oraşul PyeongChang a obţinut, la 6 iulie 2011, dreptul de organizare a “Olimpiadei albe” după ce şi-a depus candidatura de trei ori consecutiv, în 2010, 2014 şi 2018, potrivit site-ului Comitetului Olimpic şi Sportiv Român,www.cosr.ro.

Din Echipa Olimpică a României pentru PyeongChang 2018 fac parte 28 de sportivi, dintre care o rezervă, şi 27 de tehnicieni şi oficiali.

Echipa României:
Bob (8 sportivi): Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (bob-2), Mihai Cristian Ţentea şi Nicolae Ciprian Daroczi (bob-2), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob-4), Beatrice Puiu (rezervă), antrenori Paul Neagu (bob-2 – feminin), Iulian Daniel Pacioianu (bob-2 – masculin), Silviu Dan Scurtu (bob-4);

Schi alpin (2 sportivi): Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill – antrenor Sebastian Petruş Barbu;

Patinaj viteză (o sportivă): Alexandra Ianculescu – antrenor Gregg Douglas Planert;

Schi fond (3 sportivi): Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz – antrenori Carlo Zoller şi Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile (o sportivă): Daniela Vasilica Haralambie – antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon (6 sportivi): Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu – antrenori Gheorghe Gîrniţă, Gheorghe Vasile, Simon Marton; masor – Cristian Marian Mosoiu; serviceman – Roland Ciprian Gerbacea;

Sanie (5 sportivi): Raluca Stramaturaru (simpu feminin), Valentin Creţu, Andrei Turea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Ştefan Musei (dublu masculin) – antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comşa (sanie simplu);

Skeleton (2 sportivi): Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu – antrenor Delia Ivas

Categoria: Sport

Scrie un comentariu

Email-ul nu va fi publicat, dar este obligatoriu pentru comentarii.
Campurile oblicatorii sunt marcate cu *