BEJ: Cum sunt poziţionate partidele pe buletinele de vot? Două panouri revin fiecărui partid pentru campania electorală vizuală din Bistriţa

BEJ: Cum sunt poziţionate partidele pe buletinele de vot? Două panouri revin fiecărui partid pentru campania electorală vizuală din Bistriţa

 

Biroul Electoral Judeţean a fost în această după-amiază gazda tragerii la sorţi a ordinii în care vor fi aşezate partidele pe buletinele de vot – 4 căsuţe pe fiecare pagină. Concret, ordinea este următoarea:

1. ALDE, 2. UDMR, 3. PNL, 4. PSD, 5. PV, 6. PRU, 7. USR, 8. PRM, 9. ANR, 10. PER, 11. PMP, 12. PSR.

 

Tot astăzi a avut loc în sala de şedinţe a primăriei Bistriţa şi tragerea la sorţi a ordinii de afişaj electoral pe raza municipiului pentru alegerile pentru Camera Deputaţilor şi a Senatului 2016. Fiecărei dintre cele 12 formaţiuni politice îi revin câte două panouri, doar pe aceste spaţii fiind premise lipirea de afişe electorale.

 

 

Vă reamintim faptul că în cursa pentru cele şapte locuri alocate judeţului Bistriţa-Năsăud în Parlament sub formă de normă de reprezentare, s-au înscris 12 partide, BEJ respingând lista Alianţei Electorale ”Alternativa Națională 2016” (AN). Camera Deputaților: 1. Viorel Vernescu, 2. Maria Ionescu

Senat: 1. Marian Mitran, 2. Mihaela Dică.

 

LISTE COMPLETE

 

Partidul Social Democrat (PSD)

Camera Deputaților: 1. Adriana Doina Pană, 2. Vasile Daniel Suciu, 3. Alexandru Pugna, 4. Ana Gabriela Burduhos, 5. Daniel Mihai Cotul, 6. Liana Nedelea, 7. Petru Traian Pavel

Senat: 1. Ioan Deneș, 2. Ioan Claudiu Grigore, 3. Gabriela Onul, 4. Ciprian Oprea Ceclan

 

Obiectiv propus: trei deputați și un senator

 

Partidul Național Liberal (PNL)

Camera Deputaților: 1. Robert Ionatan Sighiartău, 2. Doris Gabriela Moldovan, 3. Vasile Marc, 4. Sorin Hognogi, 5. Ovidiu Udrescu, 6. Ovidiu Iosif Florean, 7. Florin Oltean

Senat: 1. Ioan Turc, 2. Dorin Mircea Dobra, 3. Claudia Pui, 4. Ionel Ropan

 

Obiectiv propus  : doi deputați și un senator

 

Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE)

Camera Deputaților: 1. Ioan Țintean, 2. Ioan Monița, 3. Traian Simionca, 4. Mariana Vlad, 5. Claudiu Sorin Roșu Mareș, 6. Pompei Cocean, 7. Petru Nicolae Popescu

Senat: 1. Ioan Simionca, 2. Dorel Oltean, 3. Ioan Sebastian Cifor Tiniș, 4. Simona Konradi

 

Obiectiv propus: un deputat și un senator

 

Partidul Mișcarea Populară (PMP)

Camera Deputaților: 1. Ionuț Simionca, 2. Diana Petruța Orșan, 3. Oana Andreea Săcălean, 4. Vasile Ioan Bindea, 5. Adrian Mihai Bodiu, 6. Vlad Lucian Negrea, 7. Petrică Paul Munteanu

Senat: 1. Ioan Caius Cârcu, 2. Grigore Iuga, 3. Adrian Stoica, 4. Edith Elena Pomană

 

Obiectiv propus: un deputat și un senator

 

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)

Camera Deputaților: 1. Antal Attila, 2. Decsei Atilla-Lehel, 3. Kovacs Zsolt, 4. Papp Andrei, 5. Vaida Szilard, 6. Pașca-Biro Anna-Maria, 7. Szilagyi Ileana

Senat: 1. Borsos Karoly-Laszlo, 2. Deak Zoltan, 3. Veszi Kinga, 4. Gheorghe Reman

 

Uniunea Salvați România (USR)

Camera Deputaților: 1. Cristina Ionela Iurișniți, 2. Ovidiu Alexandru Dumitrașcu, 3. Ana Maria Bulbuc, 4. Dorel Gheorghe Mărgărint, 5. Tudor Petru Ștefănuț, 6. Călin Stan, 7. Ioan Emilian Gabor

Senat: 1. Toth Attila Lorand, 2. Ileana Zamfira Crișan, 3. Vasile Adrian Pintea, 4. Claudiu Dan Nistea

 

Partidul Ecologist Român (PER)

Camera Deputaților: 1. Mircea Archiudean, 2. Alexandru Bogdan Filimon, 3. Angelica Mihaela Homorean, 4. Mădălina Drăguș, 5. Partene Olar, 6. Ioan Deneș, 7. Viorel Grapini

Senat: 1. Teodor Ioan Mârza, 2. Adriana Ioana Cindrea, 3. Gheorghe Zbânca, 4. Daniel Sorin Toniuc

 

Partidul Verde (PV)

Camera Deputaților: 1. Ioan Lucian Moldovan, 2. Marius Horea Bălan, 3. Gavril Ioan Rusu, 4. Ștefan Sălăgean, 5. Claudia Alexandrina Creucu, 6. Georgiana Teodora Tudorache, 7. Tiberiu Costin

Senat: 1. Ioan Ștefan Anbruș, 2. Cristian Ioan Țetcu, 3. Mihaela Precup, 4. Florea Filipoi

 

Partidul România Unită (PRU)

Camera Deputaților: 1. Viorel Cotuțiu, 2. Viorel Feldrihan, 3. Dorina Rodica Odorhean, 4. Ioan Tîrziu, 5. Floare Pop, 6. Mirela Odorhean, 7. Dumitru Bota

Senat: 1. Ioan Mate, 2. Simion Baciu, 3. Ioan Felecan, 4. Marițica Roman

 

Alianța Noastră România (ANR)

Camera Deputaților: 1. Maria Floarea Acu, 2. Vasile Adrian Zegrean, 3. Octavia Pop, 4. Cristina Acu, 5. Roxana Claudia Marian, 6. Emil Someșan, 7. Sabina Maria Acu

Senat: 1. Ioan Someșan, 2. Claudia Chira, 3. Onoriu Rațiu, 4. Dana Mihaela Zdrăbău

Partidul Socialist Român (PSR)

Camera Deputaților: 1. Ioan Cherecheș, 2. Susana Lucica Marcu, 3. Elena Ana Borzași, 4. Adnan Habash

Senat: 1. Lucica Adriana Cherecheș, 2. Viorel Șomodean

 

Partidul România Mare (PRM)

Camera Deputaților: 1. Ioan Ștefan Zară

Senat: 1. Lucian Valerian Zară, 2. Lucia Zară

 

 

Categoria: EVENIMENT